Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3783
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczawno - Zdrój: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ŚWIAT POD KYCZERĄ

Wtorek, 12 lipca 2011, 19:48
Aktualizacja: 19:54
Autor: karol
Szczawno - Zdrój: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ŚWIAT POD KYCZERĄ
Fot. karol
Wciąż trwa jeden z największych w Europie festiwali Folklorystycznych ŚWIAT POD KYCZERĄ. Jednym z miast partnerskich, w którym odbyły się już pokazy grup folklorystycznych było Szczawno Zdrój.

Minionej niedzieli Szczawno oddano w ręce przybyszów z obcych kontynentów. Widowiskowe korowody, feeria kolorów, a jednocześnie pokaz ludowej powściągliwości, rozśpiewani i patetyczni a wszystko w jednym miejscu i czasie. Jednego popołudnia zobaczyliśmy jedenaście zespołów z czterech kontynentów: Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Azji oraz Europy. Podziwiano folklor Indonezji, Republiki Zielonego Przylądka, Kolumbii, Rosji, Iraku (Autonomii Kurdyjskiej), Meksyku, Syrii, Słowacji, Polski, Serbii, Stanów Zjednoczonych oraz Tajwanu.

Bez zbędnych konwenansów…

Podczas, gdy na głównej scenie festiwalu w szczawieńskiej hali spacerowej odbywały się oficjalne pokazy w kulisach kwitło życie towarzyskie i zawiązywanie przyjaźni „międzykulturowych”.

– Najbardziej zachwycili mnie Meksykanie – mówi Elżbieta Wróbel, mieszkanka Wałbrzycha. – Gorąca krew! Uwielbiam ich pieśni. Natomiast mój małżonek zachwyca się Tajwankami – dodaje pani Elżbieta. - Piękne dziewczyny, takie filigranowe i skośnookie.

Każda z grup prezentowała się wyjątkowo. Rosjanie epatowali skromnością i urodą, mieszkańcy Zielonego Przylądka imponowali grą na afrykańskich instrumentach, Syria zaprezentowała pokaz tańca w wykonaniu Oscar Dance Group. Gospodarzem festiwalu był Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA, zrzeszający młodzież łemkowską z terenu Legnicy i okolic, który działa od 1991 roku jako stowarzyszenie społeczno – kulturalne propagujące kulturę łemkowską.

Festiwal wciąż trwa

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ŚWIAT POD KYCZERĄ wciąż trwa. Wszystkich, którzy minionej niedzieli nie dotarli do Szczawna Zdroju, zapraszamy do Legnicy (12. 07), Krynicy Zdroju (14, 15, 17 i 18. 07) oraz miejscowości Bartne w gminie Sękowa (16. 07).

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group