Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3548
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Mieroszów na XXI Spotkaniu Miast Frydlandzkich

Środa, 6 lipca 2016, 15:12
Autor: red
REGION, Mieroszów: Mieroszów na XXI Spotkaniu Miast Frydlandzkich
Fot. UM Mieroszów
Delegacja gminy Mieroszów w składzie: burmistrz Marcin Raczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Chmielnicka, zastępca burmistrza Rafał Dzimira, radni Dariusz Szmulik, Wojciech Oleszkiewicz uczestniczyła w XXI Spotkaniach Miast Frydlandzkich w Mirosławcu.

Już od 21 lat delegacje gmin , które współtworzą „partnerstwo friedlandzkie”, spotykają się, aby zacieśniać więzi i planować współpracę. Wspólnota friedlandzka łączy miasta, które do dziś noszą lub w przeszłości nosiły nazwę Friedland.

Oprócz gospodarza spotkania Mirosławca uczestnikami byli goście z Niemiec: Friedland in Brandenburg, Friedland in Mecklenburg Vorpommern, Friedland in Niedersachsen, z Czech: Frydlant , Frydlant nad Ostravivci, z Rosji : Pradwinsk i z Polski: Korfantów, Debrzno, Mieroszów.

„Spotkania miast frydlandzkich”, to miejsce wymiany poglądów, pomysłów, planowanie dalszej współpracy, czasem też podpatrywanie, w jaki sposób rozwijają się i radzą sobie inne Gminy.

Kontynuacją współpracy są turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży, które co dwa lata organizowane są w jednym z „Friedlandów”. W roku 2017 drużyna młodych piłkarzy z Mieroszowa wyjeżdża do Mecklenburgii.

Rozwinięciem tej współpracy jest powstały z inicjatywy burmistrza Marcina Raczyńskiego i właśnie opracowywany w urzędzie w Mieroszowie, pomysł wzajemnej promocji turystyki oraz przedsiębiorczości. Mieroszowskie oferty z branży turystycznej w języku niemieckim, czeskim , rosyjskim będą mogły pojawić się na stronach, a być może i w gazetach na terenie zaprzyjaźnionych gmin. W zamian za to my będziemy także promowali przedsięwzięcia naszych przyjaciół, a realizację tego zadania powierzono zastępcy burmistrza Rafałowi Dzimirze.

Pomysłem, któremu patronuje burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński, wspierany przez burmistrza Friedlandu, Andreasa Friedrichsa, będzie organizacja spotkań piłkarskich „+35 still alive” dla amatorów piłkarzy z Niemiec i Polski, którzy mają nie mniej niż 35 lat.
- Friedland/Frydlant w wolnym tłumaczeniu to „kraina pokoju” i dlatego przesłanie oraz życzenia, aby mieszkańcy naszych gmin, obywatele Europy i świata żyli w pokoju, powinno być mottem każdego z naszych międzynarodowych spotkań - powiedział na spotkaniu w Mirosławcu burmistrz Marcin Raczyński.

W roku 2017 organizatorem XXII Spotkań Miast Frydlandzkich będzie Gmina Mieroszów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group