• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 20:50
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4870
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Mieroszów wyróżniony

Wiadomości: REGION, Mieroszów
Wtorek, 27 grudnia 2011, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Z okazji 15. rocznicy powstania Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis, ogłoszony został konkurs na najlepsze polsko–czeskie partnerstwa.

Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przykładów współpracy transgranicznej podejmowanej przez członków Euroregionu Glacensis. Inicjatywa miała również na celu podsumowanie i promocję znakomitych wyników osiągniętych przez partnerów współpracujących na pograniczu polsko - czeskim.

W konkursie tym z powodzeniem wzięła udział gmina Mieroszów zwyciężając w kategorii „współpraca w dziedzinie działań edukacyjno-sportowych, rekreacyjnych i sportu” oraz zajmując III miejsce w kategorii „współpraca w dziedzinie wspólnej infrastruktury turystycznej”.

Sukces ten osiągnięty został dzięki projektom zrealizowanym w ramach „Funduszu Mikroprojektów" Euroregionu Glacensis oraz inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Transgranicznej RCz - RP 2007 - 2013. Przedsięwzięcia wspólnie zrealizowane przez gminę Mieroszów i miasto Mezimesti na przestrzeni ostatnich lat stawiają to partnerstwo wśród ścisłej czołówki w Euroregionie Glacensis.

Współpraca pomiędzy gminą Mieroszów a miastem Mezimesti rozpoczęła się na początku lat 90. tuż po przemianach ustrojowych w Polsce i Czechach. Początkowo kontakty te prowadzone były na płaszczyźnie kulturalnej i sportowej w niewielkim stopniu przekładając się na korzyści ekonomiczne. Momentem zwrotnym okazało się przystąpienie Polski i Czech do Unii Europejskiej. Otwarcie granic oraz nowe możliwości finansowania wspólnych projektów z programów takich jak Interreg III A, a następnie PO EWT RCZ - RP 2007 - 2013 sprawiły, iż współpraca transgraniczna nabrała nowego wymiaru.

Pierwsze wspólne projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej nie miały charakteru inwestycyjnego i polegały głównie na działaniach służących integracji społeczności po obu stronach granicy. Ich realizacja doprowadziła do stopniowej likwidacji istniejących barier i ograniczeń. Wśród sąsiadujących społeczności zrodziło się poczucie związków i wspólnych celów. Zaczęto dostrzegać korzyści płynące z zaciśnięcia współpracy. W efekcie pojawiły się kolejne, znacznie bardziej zaawansowane pomysły. Współpraca zapoczątkowana na płaszczyźnie kulturowej rozszerzyła się również na inne dziedziny takie jak: turystyka, edukacja czy promocja regionu.

Źródło: www.mieroszow.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group