Sobota, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 3121
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Miesiąc Pamięci Narodowej w Zamku Książ

Czwartek, 4 kwietnia 2024, 7:37
Aktualizacja: 8:57
Autor: red
Wałbrzych: Miesiąc Pamięci Narodowej w Zamku Książ
Fot. Zamek Książ
Z okazji obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej, Zamek Książ w Wałbrzychu zaprasza w kwietniu na dwa bezpłatne wydarzenia. W ramach cyklu „O historii na żywo” 8 kwietnia odbędzie się spotkanie z pisarką Agnieszką Dobkiewicz oraz historyczką Katarzyną Pawlak–Weiss, które prowadzi Mateusz Mykytyszyn. Będzie ono dotyczyło najnowszych ustaleń dotyczących KL Gross–Rosen i jego więźniów. Tydzień później (22 kwietnia) Książęca Orkiestra Salonowa zagra koncert pt. „Pamiętamy”.

Na oba wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsc poprzez system sprzedaży biletów: https://bilety.ksiaz.walbrzych.pl/ zakładka Miesiąc Pamięci Narodowej w Zamku Książ. Oba spotkania rozpoczną się o godzinie 18:30.

Agnieszka Dobkiewicz – pisarka, publicystka i dziennikarka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezes Fundacji IDEA, która promuje dziedzictwo historyczne i kulturowe Dolnego Śląska i jest wydawcą Świdnickiego Portalu Historycznego.

Autorka dwóch przejmujących książek związanych z obozem KL Gross-Rosen: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” i „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła”. Obie zyskały status bestsellerów; pierwsza z nich została przetłumaczona i wydana w Czechach, trwają prace nad wydaniem po czesku także drugiego tytułu. „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” to zbiór reportaży o obozowych katach, napisanych przez pryzmat tragedii, jakie zgotowali oni swoim ofiarom. Bezmyślna, tępa siła i wszechobecna nienawiść człowieka do człowieka.

W „Dziewczynach z Gross-Rosen” autorka ponownie mierzy się z tragedią ofiar, tym razem ukazując losy młodych kobiet. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach. Ale przywołuje też dziewczyny, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzeń, że przeżyją i że zjedzą słodkie…truskawki…

Znany dziennikarz, reporter i pisarz Marek Łuszczyna stwierdził, po lekturze „Małej Norymberdze” że: Dobkiewicz udało się wejść w umysł schwytanego zbrodniarza wojennego…

Natomiast „Dziewczyny z Gross-Rosen” pięknie zrecenzował Michał Wójcik, dziennikarz i historyk: Z zaledwie sześciu nici Agnieszka Dobkiewicz utkała kobierzec, przy którym bledną arrasy wawelskie. To historie kobiet, które trafiły na samo dno człowieczeństwa i albo tam zostały, albo jak Ruth czy Halina żarliwie żyły dalej mimo straszliwego piętna. Wstrząsające.
Już w maju br. ukaże się najnowsza książka Agnieszki Dobkiewicz „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”.

Katarzyna Pawlak-Weiss absolwentka Wydziału Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Była współpracownikiem Fundacji Pomnika Holokaustu w Berlinie oraz Fundacji Miejsc Pamięci KL Sachsenhausen i KL Ravensbrück.

Po ukończeniu studiów związana zawodowo z Muzeum Gross-Rosen, a następnie z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Obecnie pełni funkcję dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Była także wykładowcą na Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Współpracowała z Muzeum Bundeswehry w Dreźnie w ramach prac nad wystawą historyczną. Wiceprzewodnicząca Rady Muzeum Gross-Rosen.

Wiceprzewodnicząca Zespołu powołanego przez Wicewojewodę Dolnośląskiego do Spraw Badania i Upamiętniania Ofiar Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen, Losu Jeńców Wojennych oraz Robotników Przymusowych przebywających na terenie Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. Angażuje się w działania na rzecz popularyzacji historii Dolnego Śląska.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
2
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group