Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 3117
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Mieszkańcy Wałbrzycha zaszczepieni przeciw grypie

Czwartek, 22 października 2015, 14:40
Aktualizacja: 14:41
Autor: red
Wałbrzych: Mieszkańcy Wałbrzycha zaszczepieni przeciw grypie
Fot. red
W Wałbrzychu w NZOZ centrum medycznym Nowe Miasto, odbyły się bezpłatne szczepienia przeciw grypie.

W akcji profilaktycznej, realizowanej w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy udział wzięło 100 mieszkańców miasta. Wszyscy pacjenci korzystający ze szczepień należeli do grup ryzyka powikłań pogrypowych, tj. osób leczących się przewlekle z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego oraz osoby starsze.

Grypa to poważna i niebezpieczna choroba, która może prowadzić do śmiertelnych w skutkach powikłań. Istnieje jednak szansa na zabezpieczenie się przed zakażeniem wirusem, który ją wywołuje. Taką ochronę daje szczepionka przeciw grypie. Jednak, jak pokazują statystyki, w sezonie 2014/2015 w województwie dolnośląskim szczepieniom poddało się 117605 osób. To o 3% mniej niż w poprzednim roku. Dane te pokazują, jak potrzebna jest nieustanna edukacja społeczeństwa w zakresie szczepień przeciw grypie. Szacuje się, że w poprzednim roku, na grypę zachorowało ok. 4% mieszkańców Dolnośląska.

- Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy zaczynamy odnotowywać najwięcej przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Z tego powodu, aby ograniczyć ryzyko transmisji wirusa, zaoferowaliśmy mieszkańcom Wałbrzycha szczepienia przeciw grypie. W czasie akcji profilaktycznej, zgłosiło się 100 osób, które skorzystały z bezpłatnych szczepień ochronnych. Mam również nadzieję, że pozostałe osoby, które nie wzięły udziału w akcji, skonsultują się ze swoim lekarzem rodzinnym i także poddadzą się szczepieniu – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Korzyści, które zapewnia szczepionka przeciw grypie jest wiele. Nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę i wystąpienia powikłań pogrypowych, ale również łagodzi przebieg infekcji. Redukuje także ryzyko hospitalizacji czy zgonu oraz ogranicza transmisję wirusa grypy. Chroni w ten sposób osoby przebywające w bliskim otoczeniu chorego, które nie mogą poddać się szczepieniom np. z powodu przeciwskazań medycznych lub zbyt niskiego wieku.

Akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie w Wałbrzychu, została zorganizowana w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, będącego częścią Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W bieżącym roku, celem akcji jest promocja szczepień wśród osób z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Iniekcjom szczególnie powinny poddawać się osoby zmagające się z chorobami układu krążenia oraz oddechowego, diabetycy oraz dzieci i osoby starsze, a także kobiety w ciąży.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group