• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 10:38
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2321
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Miliony euro na nowy rok

Wiadomości: REGION
Piątek, 23 grudnia 2011, 17:57
Aktualizacja: 20:58
Autor: opr.PAW
Fot. PAW
Zmienia się harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie z programu regionalnego. Zarząd województwa dolnośląskiego zdecydował m.in. o dodatkowym konkursie dotyczącym turystyki. W sumie w przyszłym roku o dotacje będzie można starać się aż w czternastu konkursach. Do podziału jest ponad 115 mln euro.

Najwięcej, bo ponad 30 mln euro trafi do przedsiębiorców, którzy m.in. będą ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć zwiększających atrakcyjność turystyczną naszego regionu. W poprzednich latach zainteresowanie podobnymi konkursami było tak duże, że kilkadziesiąt pomysłów przedsiębiorców znalazło się na liście rezerwowej, a co najmniej drugie tyle, z racji ograniczonej puli środków, nie dostało dotacji.

Rok 2012 to również szansa dla jednostek i konsorcjów naukowych, szkół wyższych i lokalnych samorządów na zastrzyk unijnej gotówki na inwestycje dotyczące tworzenia i rozwoju infrastruktury dla działalności badawczo-rozwojowej, czyli np. na tworzenie i rozwój parków naukowo-technologicznych, centrów innowacji oraz inkubatorów. W tym przypadku do podziału jest 27 mln euro. Sporo, bo 11 mln euro, otrzymają też przedsiębiorstwa energetyczne m.in. na przebudowę istniejącej sieci dystrybucji energii elektrycznej lub budowę nowej, szczególnie na nowych terenach inwestycyjnych.

Instytucje kultury, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, samorządy mogą zawalczyć o dotacje na przedsięwzięcia służące upowszechnianiu informacji o dziedzictwie przeszłości, np. tworzenie baz danych wybitnych dzieł, twórców, wydarzeń kulturalnych. Instytucje kultury dodatkowo mogą postarać się o dofinansowanie zakupu sprzętu informatycznego. Na ten cel przeznaczono prawie 5 mln euro.

Informacje o pozostałych konkursach oraz terminach ich ogłoszenia można znaleźć na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Ramowy Plan Realizacji.

Większość przyszłorocznych naborów wniosków o dotację odbywa się w trybie konkursowym (wniosek przechodzi przez etapy oceny formalnej i merytorycznej, o ostatecznym wyborze decyduje zarząd województwa). Jednakże w trzech przypadkach – dotyczących inwestycji drogowych, poprawiających jakość powietrza oraz ekologicznych - ubiegający się o dofinansowanie składają swe propozycje w tzw. trybie systemowym. Jest on znacznie prostszy, gdyż przygotowanie niezbędnej dokumentacji ograniczono do minimum, a dopiero po wstępnej ocenie beneficjenci składają pełną dokumentację.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 24-12-2011 11:16
Eurosojuz wraz centralnym planowaniem, skorumpowanymi urzędnikami i dotacjami w euro i tak padnie. Socjalizm jest niereformowalny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group