Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 2602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Miliony na ekologię

Czwartek, 23 stycznia 2014, 6:20
Autor: red
REGION: Miliony na ekologię
Fot. użyczone
W plac budowy zamieniła się dotychczasowa baza spółki Sanikom w Kamiennej Górze. Prace trwają także w części byłego zakładu Watra w Lubawce. Niebawem rozpoczną się kolejne inwestycje w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami.
– Od lipca obowiązują nas nowe standardy. Jako jedni z pierwszych wybudowaliśmy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, w tym roku otworzymy nowoczesne stacje przeładunkowe, punkty selektywnej zbiórki odpadów oraz sortownię surowców wtórnych – mówi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom w Lubawce, Andrzej Wojdyła.

Stacje przeładunkowe powstaną w Jaworze i Pielgrzymce, podobnie jak punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Podpisano z wykonawcą umowę. Kolejny punkt selektywnej zbiórki odpadów już jest budowany w Kamiennej Górze. W przygranicznej Lubawce uruchomiona będzie sortownia surowców wtórnych.
– Tak ważny projekt dla około 147 tys. mieszkańców z 17 dolnośląskich gmin realizujemy dzięki środkom z Unii Europejskiej. Prawie 10 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 – mówi prezes Andrzej Wojdyła.

Całkowita wartość ekologicznych inwestycji to ponad 19 mln 673 tys. zł, choć Sanikom zabiega w Urzędzie Marszałkowskim o zwiększenie tej kwoty i tym samym dotacji z RPO WD. Budowa potrwa do lipca tego roku. Po jej zakończeniu zostanie uzyskany określony przez Unię Europejską poziom odzysku surowców wtórnych. Zmniejszy się ilość składowanych odpadów. Zdecydowana ich większość będzie wykorzystywana w sposób gospodarczy, na przykład jako paliwo dla cementowni. Projekt jest zgodny z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami Województwa Dolnośląskiego 2012.

Przypomnijmy, nowe obiekty to kolejne elementy rozbudowy instalacji firmy Sanikom w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami. W grudniu 2012 roku w Lubawce otwarto Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Wartość projektu to 36 526 447,94 mln zł. Sanikom większość środków pozyskał również z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013. Pożyczki udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wcześniej, w ramach polsko-czeskiego transgranicznego projektu, powstał plac do kompostowania wyposażony w sieci wodne i kanalizacyjne, zamontowano zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu. Zadanie zostało sfinansowane z programu EWT Polska-Czechy. Kolejnym etapem było wybudowanie kwatery na odpady. Budowę i tym razem wsparł WFOŚiGW.

System w pełni może funkcjonować, jeśli mieszkańcy dostrzegają potrzebę segregowania odpadów. Namawiają nas do tego bohaterowie filmu „nieNiepotrzebni”: Beauty, Roliński, Wiadzio i Major, którzy otrzymują nowe życie. Powstaje drugi odcinek, opowiadający ich dalsze przygody. W szkołach prowadzone są zajęcia edukacyjne.

Mieszkańcy gmin proszeni są nie tylko o segregowanie, ale i o zgniatanie butelek PET, opakowań po mleku, napojach, płynach, puszek aluminiowych. Ogranicza to przepełniania pojemników, przyspiesza proces sortowania i belowania surowców wtórnych. Jeśli mimo wszystko zobaczymy przepełnione pojemniki, powinniśmy powiadomić o tym gminę, która od 1 lipca odpowiada za gospodarkę odpadami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group