• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 15:22
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3775
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

MKS Aqua–Zdrój Wałbrzych zagra w I lidze

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 26 września 2017, 16:32
Aktualizacja: Środa, 27 września 2017, 10:18
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
I liga siatkówki pozostaje w Wałbrzychu. 20 września Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej zatwierdził udział zespołu MKS Aqua–Zdrój Wałbrzych w rozgrywkach, o czym dzisiaj podczas konferencji prasowej mówili przedstawiciele władz miasta, Aqua Zdroju i klubu.

- Zawirowania w połowie roku spowodowane dość nagłą rezygnacją Zakładów Koksowniczych Victoria ze wspierania siatkówki, wspierania pierwszoligowego klubu TS Victoria PWSZ Wałbrzych spowodowały, że klub znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Stało się to tuż przed terminem zgłaszania zespołów do rozgrywek pierwszoligowych. Z tego powodu klub nie został zgłoszony w terminie do rozgrywek, co spowodowało wycofanie zespołu z rozgrywek pierwszoligowych. Był to duży szok dla środowiska sportowego Wałbrzycha. Powstał dylemat i próba ratowania siatkówki w Wałbrzychu. Pięć lat wspierania, wspólnego działania Gminy, Zakładów Koksowniczych, PWSZ i klubu, które doprowadziły do statusu pierwszoligowej siatkówki mogły zostać zniweczone. Na sesji Rady Miasta padł wniosek o przeanalizowanie możliwości uratowania I ligi siatkówki a na Komisji Sportu padł wniosek przejęcia i utworzenia klubu siatkarskiego przez Aqua Zdrój. Przeprowadzane analizy mówiły, że generalnie jest tylko taka możliwość, żeby uratować siatkówkę na poziomie rozgrywek centralnych w naszym mieście. Sytuacja była trudna, nie mieliśmy klubu w I lidze, więc trzeba było zrobić wszystko, aby klub został przywrócony do rozgrywek pierwszoligowych. Trzeba było przeprowadzić szereg działań proceduralnych, związanych z jednej strony ze zmianą statusu funkcjonowania Aqua Zdroju a z drugiej strony ze zgodą członków Stowarzyszenia TS Victoria PWSZ Wałbrzych - podmiotu, który posiadał prawa do drużyny seniorów i rozgrywek na poziomie centralnym. Było też szereg działań na poziomie Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Kolejnym problemem, przed którym stanęliśmy było zbudowanie zespołu, budowanie drużyny. W ubiegły czwartek wszystkie sprawy formalne zakończyły się pełnym sukcesem. Komisja Licencyjna przyznała licencję pierwszoligowego klubu siatkarskiego MKS Aqua-Zdrój a Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej przekazał prawo rozgrywek z TS Victoria PWSZ Wałbrzych na MKS Aqua-Zdrój Wałbrzych - powiedział Mariusz Gawlik - prezes wałbrzyskiego Aqua Zdroju.

Na temat ratowania pierwszoligowej siatkówki w naszym mieście wypowiedział się również Arkadiusz Grudzień, reprezentujący wałbrzyski magistrat:

- Dość nieoczekiwanie zostaliśmy postawieni przed pytaniem, czy Wałbrzych zasługuje na I ligę, czy wałbrzyska drużyna piłki siatkowej zasługuje na I ligę. Pytania się nie spodziewaliśmy, ale odpowiedź jest jedna: tak. Wałbrzych musi posiadać drużynę w I lidze. Drużynę, która tą I ligę wywalczyła sobie przez szereg lat, korzystając również ze wsparcia miasta. Trójstronna umowa wiążąca Gminę, PWSZ oraz ZK Victoria przez szereg lat określała kwoty wsparcia dla tej drużyny, co pozwoliło w pewnym momencie dojść do mistrzostwa I ligi. Ten etap został dość nieoczekiwanie zakończony. Tak jak wspomniałem - odpowiedź pana prezydenta, Rady Miejskiej a także prezesa Aqua Zdroju była jedna: siatkówka w I lidze musi w Wałbrzychu pozostać, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że nie było to takie pewne, czy ten cały proces się uda. Jednocześnie warto sobie zadać pytanie, czy wspieranie przez miasto w ten sposób drużyny sportowej to jest dobre rozwiązanie. Musimy sobie jasno powiedzieć - to rozwiązanie nie jest najlepsze. Ale w tym konkretnym przypadku było to jedyne rozwiązanie. Bardzo się cieszę, że dzięki staraniom wielu osób a przede wszystkim decyzji prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja i Rady Miejskiej i ciężkiej pracy zarówno pana prezesa Mariusza Gawlika jak i pana dyrektora Grzegorza Guzala udało się dojść do tego momentu w którym jesteśmy dzisiaj, to znaczy przed rozpoczęciem rozgrywek drużyny MKS Aqua-Zdrój Wałbrzych w I lidze. Jak te rozgrywki się potoczą? Zobaczymy. Drużyna jest zbudowana na nowo. Będziemy bacznie obserwować rozwój, ponieważ drużyna nadal będzie korzystać ze środków miejskich. Mam nadzieję, że drużyna rozpocznie mocnym wejściem.

Kadrę zespołu MKS Aqua-Zdrój Wałbrzych stanowią: Piotr Lipiński i Konrad Buczek - rozgrywający, Mateusz Linda i Jędrzej Goss - atakujący, Sebastian Zieliński, Bartłomiej Dzikowicz, Michał Marszałek i Marcin Dereń - przyjmujący, Damian Hudzik, Adam Woźnica i Andriej Orobko - środkowi i Michał Szydłowski - libero. Trenerem drużyny jest Janusz Bułkowski, statystykiem Krzysztof Michalski, trenerem przygotowania fizycznego Adrian Bochenek a kierownikiem drużyny Fabian Kurzawiński.

Drużyna MKS Aqua-Zdrój Wałbrzych rozgrywki rozpocznie już w najbliższą sobotę, kiedy to o godzinie 18.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej wałbrzyskiego Aqua Zdroju zmierzy się z drużyną AGH Kraków.

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Smerfi 26-09-2017 19:23
super !!!
~wal 26-09-2017 20:18
Dziękujemy Panu Prezydentowi ROMANOWI WIELKIEMU SZEŁEMEJOWI z a także Panom Gawlikowi,Grudniowi i wielu innym ofiarnym samorządowym działaczom wałbrzyskiej PO za tak wielki sukces sportowy jakim jest awans do I Ligi nowego klubu. To mówiłem ja,Jasiu Kowalski-młodszy referent Urzędu.
~molo 26-09-2017 21:03
jak nie ma kasy to co za roznica czy victoria czy aqua zdroj, znowu gawlik za bohatera robi a i tak nic z tego nie bedzie przrciez to jedna kasa z urzadu
~Ben 26-09-2017 21:20
Nie można tak samo załatwić, żeby Górnik też kopał w pierwszej lidze?
~Kargul102 26-09-2017 21:39
Pewne info bedzie kopal od nowego sezonu w ekstraklasie bo powiekszaja a gornika kupuja katarczycy
~Polewa z polewy 26-09-2017 22:01
A klubokawiarnia gra gdzie ich miejsce - w lidze miedzyosiedlowej
~stef 26-09-2017 22:25
a lamusy d*** cicho
~Asia 27-09-2017 8:22
Nie ma górnika
~Czesiek 27-09-2017 16:57
Nie ma górnika
~Ben 27-09-2017 18:17
nie ma górnika ?
~Zieliński 27-09-2017 18:29
Nie ma
~ks Sowa 27-09-2017 18:51
Ale za to sa dumne z siebie szczury... ktore polykaja wszystko!!!!
~AQZ VT 27-09-2017 19:57
Bilety dostępne w recepcji hotelu Aqua-Zdroj (10/normalny, 5/ulgowy, 5/os rodzinny)
~ks Sowa 28-09-2017 11:15
Do ostatniej kropli!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group