Od 35 lat Dajemy Moc! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu świętuje jubileusz innowacyjnej pomocy społecznej.
Dokładnie 20 maja 1990 roku w Wałbrzychu powołano do życia instytucję, która miała zmieniać losy ludzi w potrzebie. To wtedy prezydent Wałbrzycha powołał Ośrodek Pomocy Społecznej, który przez 35 lat rozwinął się w nowoczesną, wielowymiarową i pełną pasji organizację. Dziś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu nie tylko pomaga – on daje moc.
– Pomoc społeczna to dziś coś znacznie więcej niż tylko świadczenia. Przez lata zerwaliśmy z wizerunkiem biura z formularzami. Dziś jesteśmy instytucją życia, energii i relacji. Dajemy ludziom siłę, aby stanęli na nogi, niezależnie od tego, z czym się mierzą. Bo każdy człowiek zasługuje na szansę i zrozumienie – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu Ewa Story.
Zespół ponad 200 pracowników działa w kilku lokalizacjach w Wałbrzychu – od głównej siedziby w sercu miasta, przez Centrum Wsparcia Socjalnego, dom dla samotnych matek, schronisko dla mężczyzn, placówki dziennego wsparcia w czterech dzielnicach, kluby seniora, aż po tętniące życiem Centrum Aktywności Lokalnej. Codziennie odbywają się tu warsztaty, konsultacje, zajęcia profilaktyczne, animacje dla dzieci... a nawet zajęcia zumby dla rodzin z osobami z niepełnosprawnością – po to, by ruch, integracja i radość były dostępne dla każdego.
– Zaryzykuję stwierdzeniem, że nie ma problemu, którym się nie zajmowaliśmy, a jeśli taki się pojawi, to zareagujemy – bez względu na procedury czy porę dnia. To, co nas wyróżnia, to elastyczność i odwaga w szukaniu rozwiązań – mówi z determinacją dyrektor Story.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu oferuje ponad 60 usług społecznych, których zakres jest imponująco szeroki, bo odpowiada na rzeczywiste potrzeby mieszkańców. To między innymi:
1. Wsparcie rodzin i dzieci – warsztaty i szkoła dla rodziców, grupy wsparcia dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu, zajęcia teatralne, wycieczki, spotkania ze specjalistami, terapia dla osób chorych onkologicznie.
2. Pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami – usługi asystenckie, opieka wytchnieniowa, specjalistyczne wsparcie i pomoc w codziennym funkcjonowaniu, infolinia, punkt konsultacyjny.
3. Praca socjalna i interwencje – wsparcie w kryzysach, przeciwdziałanie przemocy, pomoc psychologiczna i rzeczowa, działania profilaktyczne i reintegracyjne.
4. Nowoczesne rozwiązania – pomoc przez tablety dla osób z niepełnosprawnościami, działania online, wsparcie zdalne i terapeutyczne.
5. Rodzicielstwo zastępcze – działania na rzecz rodzin zastępczych oraz promujące rodzinne formy opieki, kampanie społeczne i szkolenia dla kandydatów, punkty konsultacyjne i grupy wsparcia, spotkania ze specjalistami.
6. Pomoc psychologiczna i terapeutyczna – dostępna natychmiast, bezpłatna, prowadzona przez ekspertów, w formie indywidualnej, grupowej lub rodzinnej.
7. Wsparcie aktywizacyjne – współpraca z miejskimi instytucjami, organizacjami pozarządowymi, organizacja prac społecznie użytecznych, edukacja publiczna i kampanie społeczne.
To właśnie ta różnorodność sprawia, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu tak często wyznacza nowe standardy w pomocy społecznej. Pracownicy ośrodka nie tylko reagują na potrzeby – oni je wyprzedzają, szukając nieszablonowych sposobów wsparcia.
– Organizujemy grupy wsparcia dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin, a prowadzona przez nas Terapia Simontonowska to unikat w skali kraju – mamy trzech certyfikowanych terapeutów, jedynych w Polsce w strukturach MOPS – podkreśla Jadwiga Wąsik, pedogożka i terapeutka.
Innym przykładem odpowiedzi na konkretne, często ukryte potrzeby, jest wsparcie rodzin dzieci w spektrum autyzmu.
– Punkt konsultacyjny dla rodziców dzieci z autyzmem to najnowszy pomysł. Uruchomiliśmy go dwa miesiące temu, jako pierwsi w mieście, nie powstałby, gdybyśmy nie słuchali uważnie mieszkańców. To nie są pomysły z góry – to odpowiedzi na realne życie i ciche potrzeby – dodaje koordynatorka punktu, Karolina Nuzia.
Za każdym projektem, kampanią czy działaniem stoją konkretni ludzie – z pasją, empatią i ogromnym zaangażowaniem.
– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej to ludzie. Tu nikt nie pracuje z przypadku. Każdy wie, po co tu jest. Robimy rzeczy, które jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe. Uczymy empatii, organizujemy festiwale, wchodzimy w nowe role. A po pracy? Nawet wtedy reprezentujemy Ośrodek, zdobywając Mont Blanc czy prowadząc lokalne akcje jako wolontariusze – mówi Dawid Kochanowski, kierownik Działu Organizacyjnego.
Wałbrzyski ośrodek nie zwalnia tempa. Ostatnia reorganizacja przyniosła utworzenie nowego działu specjalnie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. To odpowiedź na zmieniającą się demografię i potrzeby lokalnej społeczności. Instytucja stale rozwija ofertę, reaguje na kryzysy społeczne i tworzy rozwiązania, które inspirują inne ośrodki w kraju.
Na potwierdzenie swojej wyjątkowości, w 2024 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu otrzymał prestiżową nagrodę zespołową Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w pomocy społecznej oraz nowatorskie podejście do wspierania mieszkańców.
– Nasze hasło „Dajemy Moc” to nie slogan – to codzienność. Od 35 lat dajemy moc ludziom, którzy jej najbardziej potrzebują. I nie zamierzamy przestać – podsumowuje dyrektor Story.
Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia, rozmowy lub porady – zachęcamy do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.
W przyjaznych gabinetach, w bezpiecznej, dyskretnej i komfortowej atmosferze będą mogli Państwo porozmawiać o wszystkim.
Dział Profilaktyki w Centrum Aktywności Lokalnej (ul. Mickiewicza 26, Wałbrzych) tel. 74 645 86 59, 885 370 011.