Niedziela, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 5395
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: MOPS wspiera seniorów

Piątek, 8 lipca 2022, 9:23
Autor: red
Wałbrzych: MOPS wspiera seniorów
Fot. użyczone
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu w dalszym ciągu świadczy pomoc wolontariacką dla seniorów w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”.

Adresatami programu są seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielnie gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

W ramach Modułu I mającego na celu zapewnienie usługi wsparcia seniorom świadczone są usług w zakresie:
• wsparcie społecznego (m.in. towarzyszenie seniorowi w czasie spaceru, rozmowy, dokonywanie zakupów);
• ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej (tj. pomoc w umawianiu wizyty lekarskiej w domu seniora lub dowiezienie do lekarza, pomoc w transporcie na szczepienia, załatwianie prostych spraw urzędowych);
• wsparcie psychologiczne
• informowanie o dostępie do „telefonu zaufania” dla seniorów,
• wsparcie w czynnościach dnia codziennego (towarzyszenie na spacerze, pomoc w drobnych czynnościach domowych, dostarczanie niezbędnych zakupów, realizacja recept, wsparcie paczkami okolicznościowymi).

Aktualnie wsparcia udziela 41 wolontariuszy, którzy świadczą usługi na terenie całego miasta. W ramach działalności wolontariackiej organizowane są także dodatkowe działania na rzecz seniorów tj..: w akcja „Majówka z krzyżówką i planszówką”, w trakcie której rozwiązują ułożoną przez koordynatorów wolontariatu krzyżówkę lub grają z wolontariuszami w ulubione gry planszowe. W okresie wakacyjnym realizowana jest akcja „Podaruj seniorowi jeden dzień wakacji”, w trakcie której wolontariusze wraz z seniorami wspólnie spędzają czas na spacerach, przy kawie i ciastku w restauracji, odwiedzają ciekawe miejsca, słowem – dołożą wszelkich starań, aby przynajmniej przez jeden dzień seniorzy poczuli się wyjątkowo.

Tego typu działania przeciwdziałają poczuciu osamotnienia oraz wykluczenia z życia społecznego naszych seniorów, a przede wszystkim wywołują uśmiech na ich twarzy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu realizuje także Moduł II programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez zakup tzw. „opasek bezpieczeństwa”. Pracownicy socjalni rozeznają potrzeby seniorów w tym zakresie i dokonują wstępnej diagnozy.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu telefonicznego z wałbrzyską infolinią senioralną 74 664 09 00 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Twoja reakcja na artykuł?

10
71%
Cieszy
3
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group