Poniedziałek, 2 sierpnia
Imieniny: Gustawa, Kariny, Marii
Czytających: 4148
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Murale w centrum

Wtorek, 22 października 2019, 8:42
Aktualizacja: Środa, 23 października 2019, 8:44
Autor: JAZ
Wałbrzych: Murale w centrum
Fot. JAZ
W ostatnim czasie mamy bardzo często do czynienia z rewitalizacją miasta na wielu płaszczyznach. Najnowsza akcja "Podwórko – kopalnia Sztuki. Wałbrzych", jest początkiem wieloletniego, szerszego działania artystycznego zatytułowanego: Budujemy "Miasto Sztuki. Wałbrzych".

Główne aktywności projektu to wystawy, spotkania, warsztaty, warsztaty rzeźbiarskie w Starej Kopalni oraz murale powstające w przestrzeni miejskiej. Projekt jest realizowany przez artystę malarza Mariusza Mikołajka, artystów z Fundacji OK.ART, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia oraz Gminę Wałbrzych i Biuro Rewitalizacji.

Początek projektu zrodził się po bardzo pozytywnym przyjęciu wystawy Mariusza Mikołaja, którą można było zobaczyć na terenie Starej Kopalni. Inicjatywa spodobała się mieszkańcom, a i dodatkowo zamiast brzydkich walących się elewacji, na terenie miasta będziemy mogli oglądać prawdziwe dzieła sztuki.
- Zupełnie nieoczekiwanie okazało się, że nasza wizja artystyczna jest bardzo zbliżona do wrocławskiego projektu, którego bardzo zazdrościliśmy. Można to powiązać w działaniach związanych z rewitalizacją miasta. Oznacza to, że możemy działać wspólnie z mieszkańcami miasta, dziećmi, lokalnymi artystami. Stworzone w ten sposób prace dają nam możliwość identyfikacji z nimi. Dbamy o nie, szanujemy je - opowiada Justyna Pichowicz, kierownik Biura Rewitalizacji Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

W ramach projektu powstaje mural „Zwierzęta, które kochamy.” Będzie to Galeria Wałbrzyskich Zwierzaków i pierwszy wielkoformatowy mural na terenie Wałbrzycha. W tym roku powstanie pierwsza część malowidła - około 15 - 20 sylwetek. W przyszłym roku planowana jest kontynuacja muralu na elewacjach wszystkich budynków podwórza między ulicami Juliusza Słowackiego i Generała Józefa Zajączka.

Twoja reakcja na artykuł?

10
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group