Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2612
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno Zdrój: Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza w Szczawnie–Zdroju

Środa, 10 września 2014, 12:59
Autor: red
REGION, Szczawno Zdrój: Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza w Szczawnie–Zdroju
Fot. organizatorzy
W minioną sobotę 6 września 2014 roku, w dniu ogłoszonej przez Prezydenta RP akcji Narodowego Czytania Trylogii Sienkiewicza, do szczawieńskiego Domu Zdrojowego ściągnęli miłośnicy dzieł noblisty, aby delektować się pięknem słowa.

Organizatorzy III edycji Narodowego Czytania w Szczawnie: Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju reprezentowane przez prezes Iwonę Czech oraz Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina” S.A. reprezentowane przez prezesa Pawła Skrzywanka przygotowali uroczystość w formie jedenastu krótkich scenek odgrywanych przez zaproszonych gości. Agnieszka Kołacz – Leszczyńska była Oleńką Billewiczówną odrzucającą zamiary matrymonialne Michała Wołodyjowskiego, w którego wcielił się Paweł Skrzywanek; wiceburmistrz Szczawna-Zdroju - Urszula Burek - była narratorem w scenie miłosnej z udziałem Rajmunda Wysockiego – przewodniczącego Rady Miasta Jedliny- Zdrój, z piękną interpretacją ról wystąpili księża szczawieńskiej parafii: Józef Strugarek i Jarosław Żmuda; starosta Józef Piksa zagrał Janusza Radziwiłła, dyrektor Teatru Zdrojowego - Marzena Sobczyk - była Aleksandrą Billewiczówną, a dyrektorka gimnazjum – Dorota Pietrucik – z zaangażowaniem wcieliła się w rolę narratora jednej ze scenek.

Sobotnią imprezę w Domu Zdrojowym prowadziła Iwona Czech, a w akcji czytania Trylogii zaangażowana była większość zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju: Zagłobą był Eugeniusz Leć, Stolnikową Makowiecką – Bogumiła Miciuk, Rochem Kowalskim – Kazimierz Kajrowicz, narratorem – kpt. Jacek Baran. Pięknie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju: Iwona Sochacka, Weronika Trędowska, Adam Wąsiewicz, Piotr Sobociński i Kamil Rąpała, którzy przebrani w stroje z epoki, partnerowali zaproszonym gościom w kolejnych scenach. Swoją scenkę zaprezentowała też młodzież przebywająca na leczeniu w sanatorium „Korona Piastowska”.

Po zakończeniu blisko dwugodzinnej imprezy, rozdane zostały kartoniki z wydrukowanym na jednej stronie banknotem o nominale 500 000 tysięcy (z wizerunkiem Sienkiewicza), a na drugiej stronie z wydrukowanymi krotochwilami Zagłoby. Wiele osób podeszło do mikrofonu, by odczytać skrzydlate myśli imć Jana Onufrego, do czego zachęcała prowadząca uroczystość prezes TMSZ.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group