Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3133
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Głuszyca: „Narodowe Czytanie” w Głuszycy

Środa, 9 września 2015, 15:10
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2015, 12:18
Autor: opr.red.
Głuszyca: „Narodowe Czytanie” w Głuszycy
Fot. www.gluszyca.pl
W sobotę 5 września w Głuszycy, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku wspólnie czytane były fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa.

Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy po raz czwarty była organizatorem głuszyckiej edycji Narodowego Czytania, które w Ogrodzie Jordanowskim poprowadziły Monika Rejman, dyrektor Centrum Kultury-MBP oraz Renata Sokołowska, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy.

Wybrane fragmenty powieści Prusa przypomniały słuchającym dzieje Stanisława Wokulskiego i jego miłości do Izabeli Łęckiej na tle stosunków społecznych XIX-wiecznej Warszawy. Do wspólnego czytania przystąpili: Burmistrz Głuszycy Roman Głód, przedstawiciele Rady Miejskiej i Rady Powiatu Wałbrzyskiego, księża, reprezentanci głuszyckich szkół, seniorów, stowarzyszeń, przedsiębiorstw, a także przyjaciele i sympatycy biblioteki. W spotkaniu uczestniczyli także poseł na Sejm RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska oraz aktor Robert Delegiewicz.

Doskonała interpretacja tekstu w wykonaniu lektorów sprawiła, że słuchacze odebrali powieść jako interesującą, a czasami dowcipną analogię do współczesnych nam czasów. Lekturę fragmentów „Lalki” wzbogacono ciekawostkami oraz mało znanymi faktami z biografii Bolesława Prusa. Podczas spotkania można było ostemplować własny egzemplarz „Lalki” specjalną pieczęcią Kancelarii Prezydenta RP.

Dodatkową atrakcję głuszyckiej odsłony NC stanowiły panie z Klubu Seniora, które w barwnych strojach przemierzały od samego rana ulice Głuszycy, wręczając mieszkańcom ulotki z zaproszeniem do uczestnictwa w spotkaniu w Parku Jordanowskim.

Honorowy patronat nad gminną edycją Narodowego Czytania objął Burmistrz Głuszycy Roman Głód. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom sobotniego spotkania i już zapraszają na przyszłoroczną edycję wspólnego czytania polskiej literatury.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group