Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 2396
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Krzeszów: Nasze Betlejem

Piątek, 25 grudnia 2009, 7:11
Aktualizacja: 18:57
Autor: mbisek
REGION, Krzeszów: Nasze Betlejem
Fot. mbisek
Nie trzeba jechać aż do Ziemi Świętej, aby zobaczyć Betlejem. W malowniczych górach Kruczych wśród lasów na północno–wschodnim zboczu Anielskiej Góry znajduje się ,,Nasze” Betlejem – zespół kilku budowli i kaplic drogi krzyżowej krzeszowskiej Kalwarii, stanowiący dopełnienie zespołu pocysterskiego. Wystarczy spojrzeć na reprint pocztówki, aby docenić jego wartość – niestety, minioną. Dlaczego?

Kaplica Betlejemska
- Betlejem powstało z inicjatywy opata Bernarda Rosy, który prawdopodobnie wzorował się na podobnym obiekcie augustianów z Pragi. Jako pierwsza powstała kaplica betlejemska – opowiada Krzysztof Kułaga, przewodnik. Budowę Kaplicy opat zlecił w 1674 roku Marcinowi Schuppertowi i zatrudnił do tego celu najlepszych mistrzów: sztukaterię wykonał w 1675 roku Maciej Mayer z Bawarii, rok później szopkę wyrzeźbił Jerzy Schrötter (obecnie można ją
podziać w muzeum we Wrocławiu), w końcu obraz zdobiący kaplicę jest pędzla słynnego Michała Leopolda Willmanna.

Sam Bernard Rosa specjalnie na poświęcenie kaplicy napisał modlitewnik i śpiewnik zatytułowany ,,Róża Jerycha”. Cystersi odprawiali w niej pasterkę aż do 1944 roku. Niestety, widać, że na kaplicy czas odcisnął na swoje piętno – jest zniszczona i pozbawiona wyposażenia. Po sekularyzacji w 1810 roku zmieniło ją na magazyn, a według niektórych zapisków – jak podaje Marek Staffa - na piwiarnię. Nadto po 1945 roku Betlejem zmieniło swój charakter – utraciło funkcję sakralną.

– Szkoda, że obecnie nie odbywają się w niej Pasterki i że nie można jej zwiedzać – mówi Estera Damasiewicz, młoda mieszkanka Krzeszowa. - Pasterka w niej na pewno byłaby niesamowitym przeżyciem – dodaje. Może to jednak stać się wkrótce możliwe, ponieważ obecnie trwają parce remontowe mające na celu przywrócenie kaplicy jej pierwotnej funkcji.

Pustelnia zwana też ,,Domkiem Eremity” została wybudowana w 1681 roku nieopodal kaplicy betlejemskiej tuż nad strumieniem Cedron i pełniła funkcję domu dla strażnika. Od 1681 roku mieszkał w niej pustelnik franciszkanin Leonard, a po jego śmierci w 1723 roku zamieszkał litewski szlachcic Tadeusz Matulewicz. Niestety, obecnie budynek pustelni już nie istnieje, a pobliska stacja V Ogród oliwny, stanowiąca część zespołu Betlejem, jest pozbawiona wyposażenia.

Letni pawilon na wodzie
Nie wszystko jednak uległo zniszczeniu. Unikatowy obiekt – letni pawilon na wodzie - zachował się niemal w pierwotnym kształcie. Pawilon - jak podaje Andrzej Kozieł - jest wyjątkową budowlą nie mającą najprawdopodobniej odpowiedników w sztuce środkowoeuropejskiej tego czasu. Niewątpliwie jest najpiękniejszym obiektem w zespole Betlejem: drewniany, wybudowany na planie ośmiokątna na betonowej platformie i usytuowany na palach pośrodku stawu.

– Jeszcze na początku XX wieku można było pływać łódka wokół pawilonu – podaje Marian Garbowski, miłośnik Krzeszowa. Wewnątrz budowla jest ozdobiona malowidłami nawiązującymi do tematyki Starego Testamentu: ich wspólnym elementem kompozycyjnym jest m.in. woda. Co ciekawe, badacze nie są zgodni, co do czasu ich powstania: jedni bowiem wskazują na wiek XVIII i malarzy ze szkoły Willmanna, zaś A. Kozieł przypuszcza, że powstały w XIX wieku i przypisuje ich autorstwo Neunhertzowi.

Współczesne Betlejem
Dopełnieniem zespołu betlejemskiego jest gospoda, która powstała w XIX wieku, a od 1939 r. posiadała restaurację, jak i miejsca noclegowe. Po II wojnie światowej zrobiono w niej ośrodek kolonijny. Dziś obiekt jest własnością prywatną i pełni pierwotną funkcję gościńca: - Pensjonat szczególnie licznie jest odwiedzany właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia – mówi właścicielka. Na terenie tej prywatnej posesji znajduje się wspomniany letni pawilon. – Jeśli komuś bardzo zależy, to zawsze udostępniamy go do zwiedzania – dodaje.

Jednak ,,przeciętny” turysta zobaczy na furtce prowadzącej do pensjonatu ,,Betlejem” informację, że ,,Pawilon letni nie jest udostępniony do zwiedzania”. - To dlatego, że stoi on na ujęciu wody pitnej – tłumaczy właścicielka gościńca. – Po prostu ze względów higienicznych nie mogą tam wchodzić tłumy ludzi. W większości zespół Betlejem usytuowany jest na terenie prywatnym, na szczęście życzliwych właścicieli, którzy – tak jak i w biblijnym Betlejem – udzielą każdemu turyście nie tylko noclegu, ale i ciekawych informacji na temat tego miejsca.

- Wszyscy znają Krzeszów głównie ze względu na Bazylikę i to do niej przybywają tłumy, ale naprawdę warto przespacerować się do pobliskiego lasu, szczególnie w okresie Świątecznym, gdy na choinkach są czapy śniegu i dotrzeć do Betlejem, bo jest ono jedyne w swoim rodzaju na Dolnym Śląsku. A kto wie? Może i w całej Europie – zachęca przewodnik Krzysztof Kułaga.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group