Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nauczą się ratować życie

Wiadomości: Region
Sobota, 14 marca 2015, 12:00
Autor: organizatorzy/opr.red.
Fot. organizatorzy
Młodzież z gimnazjów i szkół średnich z całej Polski, przyjedzie do Nowej Rudy, aby rywalizować w XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju. W każdej edycji Turnieju biorą udział drużyny z Wałbrzycha. Podczas ubiegłych edycji patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował m.in. Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha.

Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc” to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku. Co roku biorą w nim udział przedstawiciele ok. 50 szkół gimnazjalnych i średnich. O randze imprezy świadczy fakt, że wspiera ją co roku jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce – prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

W Turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół średnich. W pierwszej części młodzież rozwiązuje test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień pierwszej pomocy. W drugiej uczestnicy muszą zmierzyć się z praktycznym zadaniem, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej (przywracaniu akcji serca i oddychania). Co ważne w komisji konkursowej zasiadają praktycy – ratownicy pogotowia ratunkowego. Dodatkowo Komisja Konkursowa wybiera „Osobowość Turnieju” - uczestnika, który według oceny specjalistów był indywidualnie najlepszy.W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną przeprowadzany jest pokaz ratowniczo-gaśniczy.

Wydarzenie odbędzie się 25 maja w Centrum Turystyczno-Sportowym. Od 14 marca do 22 maja potrwa rejestracja elektroniczna chętnych drużyn szkolnych. Aby to zrobić wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie www.turniejpierwszapomoc.pl. Do 15 maja maja druk zgłoszenia można wysłać również pocztą, poprzez e-mail (info@turniejpierwszapomoc.pl) lub faksem (74 872 53 08).

Po raz pierwszy Turniej został zorganizowany w 2003 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Rudzie. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Jazienicka Golak. Obecnie organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy obejmują rokrocznie najważniejsze osoby w województwie dolnośląskim. W ubiegłym roku byli to m.in. Beata Pawłowicz (Dolnośląski Kurator Oświaty), Barbara Zdrojewska (Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Cezary Przybylski (Marszałek Województwa Dolnośląskiego), Tomasz Smolarz (Wojewoda Dolnośląski), Tomasz Kiliński (Burmistrz Nowej Rudy) oraz dr nauk med. Roman Szełemej (Prezydent Wałbrzycha).

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group