Czwartek, 29 października
Imieniny: Wioletty, Jacka
Czytających: 2418
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Naukowe talenty z Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 7 marca 2015, 11:35
Autor: red
Fot. użyczone
Od kilku lat z dużą niecierpliwością oczekujemy wyników Regionalnych Festiwali Naukowych E(X)plory, w których tak ważną rolę odgrywają uczniowie Zespołu Szkół nr 5. Nie inaczej było i podczas niedawnej edycji, która przyniosła awans Krzysztofa Sędkowskiego z „Mechanika” do finałowego turnieju, który pod koniec marca odbędzie się w Gdyni.

O prawo do występu w Gdyni w regionalnych zmaganiach we Wrocławiu walczyło 28 zespołów, w tym dwie ekipy z Wałbrzycha. Popularnego "Mechanika" reprezentował Krzysztof Sędkowski, który pod kierunkiem Wiktora Przykuty przygotował urządzenie do podnoszenia samochodu i wymiany kół dla osób niepełnosprawnych i nie tylko.

- Zainspirował mnie w dużym stopniu przypadek, gdyż na podwórku współdzielę garaż z sąsiadem, który jest osobą niepełnosprawną. Jakiś czas temu pomagałem mu w wymianie kół z letnich na zimowe, co osobie na wózku przysparza wielu problemów. Taką przyjacielską, a zarazem sąsiedzką przysługę mu zrobiłem, ale ta właśnie sytuacja zainspirowała mnie do szukania rozwiązań, w jaki sposób on mógłby sobie poradzić z tym problemem. Innowacyjność mojego projektu polega na tym, że osoba niepełnosprawna może wymienić koło bez schodzenia z wózka, schylania się, czy użycia siły, co dla niej byłoby trudne i uciążliwe. Chwilowo jesteśmy na etapie podnoszenia samochodu, ale w najbliższym czasie planujemy budowę drugiego modułu, który będzie wymieniał koła samochodowe - poinformował Sędkowski.

Jego pomysł i projekt zostały bardzo dobrze ocenione przez jury, dzięki czemu nasz zespół zakwalifikował się do finałowej rundy, która w dniach 25 - 28 marca odbędzie się w Gdyni. Sędkowski to kolejny utalentowany mechatronik rodem z Ogrodowej, gdyż przed dwoma laty do ogólnopolskiego finału, a następnie międzynarodowej odsłony festiwalu w Bukareszcie dostało się dwóch podopiecznych profesora Przykuty, którzy zbudowali urządzenie do segregacji śmieci.

Warto dodać, iż "Mechanik" nie będzie jedyną reprezentacją Wałbrzycha w marcowym turnieju, gdyż do ostatniego etapu Festiwalu Naukowego dostał się również zespół II LO z Jakubem Mnichem na czele, który pod opieką Wojciecha Magierskiego przygotował aplikację metody PLD w produkcji ekologicznych tlenkowych ogniw fotowoltaicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group