W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę w sprawie oszustwa dokonanego na szkodę 79-letniej mieszkanki powiatu wałbrzyskiego, ustalono, że pokrzywdzona została wprowadzona w błąd przez sprawcę podającego się za funkcjonariusza Policji. W wyniku przestępczego działania doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości przekraczającej 100 tysięcy złotych, obejmującej m.in. gotówkę w walucie krajowej i zagranicznej oraz przedmioty w postaci sztabki złota i złotych monet.
Na podstawie działań operacyjnych funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymano w miejscowości Brzeg Mirosława M., lat 51, który przyznał się do przedstawionego mu zarzutu. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na możliwość jego udziału również w innych tego rodzaju przestępstwach na terenie kraju.
Prokuratura, w trosce o prawidłowy tok postępowania, skierowała do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd nie uwzględnił tego wniosku, uznając, iż nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 258 k.p.k. W ocenie sądu, brak jest realnej obawy matactwa procesowego oraz ukrywania się podejrzanego, a także przesłanki w postaci grożącej surowej kary, która mogłaby skutkować bezprawnym wpływaniem na tok dalszego postępowania.
Zważywszy na ustalony fakt przyznania się podejrzanego oraz prawdopodobieństwo jego udziału w działaniach zorganizowanej grupy przestępczej, której pełen skład osobowy nie został jeszcze ustalony, brak izolacyjnego środka zapobiegawczego może skutkować utrudnieniem dalszego postępowania, w tym komunikowaniem się podejrzanego z innymi, nieustalonymi dotąd współsprawcami.
Postępowanie pozostaje w toku.
Rzecznik Prasowy Prokuratury