Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2033
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niedobór kadry medycznej w placówkach zdrowia

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 24 sierpnia 2017, 15:52
Aktualizacja: Piątek, 25 sierpnia 2017, 15:37
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, środowisk medycznych, pracodawców i przedstawicieli uczelni odbyła się dzisiaj w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu debata na temat niedoborów kadry medycznej w placówkach zdrowia.

Spotkanie noszące nazwę "Współpraca pracodawców, samorządów, uczelni wyższych remedium na postępujący brak specjalistycznej opieki pielęgniarskiej" miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytania w jaki sposób uzupełnić niedobory kadry medycznej i jak zachęcić młode osoby do podejmowania studiów a następnie pracy w branży medycznej.

- Brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek. Kraje od nas bogatsze oferują lepsze warunki. Tysiące, dziesiątki tysięcy lekarzy wyjechało w minionych latach i tego ubytku nie da się zastąpić, tym bardziej, że mamy ustawę o przejściu na emeryturę we wcześniejszym wieku i część koleżanek i kolegów lekarzy i pielęgniarek wykorzysta tę szansę. To jest naprawdę wielki problem. W Wałbrzychu brakuje lekarzy w wielu specjalnościach - neurologów, pulmonologów, pediatrów, anestezjologów, chirurgów, specjalistów rehabilitacji klinicznej - właściwie można powiedzieć, że łatwiej wymienić specjalności, w których nie odczuwamy bezpośredniego niedoboru kadry - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Podczas spotkania mowa była między innymi o zapotrzebowaniu na kadrę pielęgniarską na terenie naszego miasta i całego województwa, oraz o dotychczasowych doświadczeniach uczelni jeżeli chodzi o kierunek pielęgniarstwo. Spotkanie zakończyła dyskusja, której uczestnicy starali się wypracować rozwiązanie problemu deficytu kadry pielęgniarskiej na Dolnym Śląsku. Warto zaznaczyć, że, jak mówili uczestnicy spotkania, problem nie dotyka jedynie Wałbrzycha czy Dolnego Śląska, ale właściwie całego kraju a wśród głównych przyczyn takiej sytuacji można wymienić stopień trudności i złożoności studiów, nieatrakcyjne wynagrodzenie i brak szerokich perspektyw rozwoju.

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Niwa 24-08-2017 16:37
W czasach niezbyt odległych,istniała w Wałbrzychu,a i w Świdnicy szkol kształcące pielęgniarki,niestety,w czasie obecnym już nie istnieją.Każda reforma niszczy istniejący system i tak jest obecnie.Nie wierzę,że pielęgniarki kształcone kiedyś były gorszymi,niż obecne,których właśnie brakuje.
~jasnowidz 24-08-2017 17:00
wiem jak sprawę szybko i skutecznie poprawić: podwyższyć pielęgniarkom wynagrodzenie o 100%. Nie opędzicie się od chętnych i nie będziecie musieli siedzieć, debatować i udawać, że nie wiecie o co chodzi.
~ks Sowa 24-08-2017 17:49
Wyobrazacie sobie Niemieckiego POlityka, ktory jedzie do USA i dla amerykanskiej gazety mowi takie cos: USA musza dac ultimatum Niemcom, a jak nie to zalozyc sankcje, bowiem w Niemczech w landach sedziow wybieraja politycy, co lamie demokracje. Wyobrazacie sobie? Wyobrazacie sobie, ze w Niemczech taki polityk nie jest skonczony? Ze spoleczenstwo, ze duza czesc spoleczesntwa go chwali? Co pomysllibiscie o takim spoleczenstwie, o tej grupie, ktora chwalila by takiego iemieckiego polityka? Ze to pewnie Turcy...? A Budka tak zrobil w Niemczech nalegajac o ultimatum na Polske. Targowcia? Gorszy sort? Jak takiego kogos nazwac?
~ks Sowa 24-08-2017 18:07
Inteligentni ludzie podobno maja bujna wyobraznie, to czy sobie choc jeden z ztych faktow wyobrazacie za realny? A tu prosze PO, lemingowo i lewactwo do tego daja sobie prawwao i to robia. Jak takich nazwac? Lepszy sort? Znow pozaginalem? Aha, w wywiadzie Budki dla Niemieckiej gazety mowi, ze 500+ to czytsy populizm. DLaczego wiec Schetyna i PO w calym kraju mowia, ze jeszcze rozszeza program 500+? Kiedy klamia a kiedy mowia prawde? Nam Polakom mowia prawde? Czy Niemcom? Kto jest dla nich lepszym zrodlem odbioru, przed kim wstydza sie klamac? Przed nami Polakami czy przed Niemcami? Przed kim nie maja oporow by klamac? Boli? PO papa.
57jurand 24-08-2017 19:08
Zrobiła w Polsce magistra z pedagogiki specjalnej . Roboty starczyło dla niej na rok ,ktory przepracowała w Nowym Siodle jako wychowawca.zniesmaczona wyjechała do GB. tam tytuł mgr. tylko jej szkodził.Postanowiła zdobyć inny zawód i swoje życie ulozyć sobie w Wielkiej Brytanii.Na dzień dzisiejszy jest szczęśliwą matką ,ma udanego męża ktory pracuje w angielskim banku. Sama jest studentką na 3 roku pielęgniarstwa . Do Polski nie chce wrócić bo ile jej da na wypłatę Dawny Górniczy? bo na pewno nie rownowartość 20 brytyjskich funtów .Opisana historia dotyczy siostry mojej żony. Aha jeszcze jedno na początku lata spędzila dwa tygodnie w Indiach, obecnie podróżują całą rodziną po riwierze francuskiej - stać ich.
57jurand 24-08-2017 19:10
Oczywiście 20 funciaków za godzinę pracy.Tak to powinno brzmieć.
~roś 24-08-2017 20:17
Maciarewicz to zastosował- 17 dniowe kursy (kursy oficerskie, szkolenie w WOT, kursy generalskie). Tak, ale to nie żarty panie Radziwiłł
~żul 24-08-2017 20:38
To jest taktyka naszego rządu:emeryci mają jak najszybciej umierać a nie w nieskończoność pobierać świadczenia....
~ks Sowa 24-08-2017 21:55
Najlepszy menadzer swiata nie da jej wiecej w swoim szpitalu?? Normalnie nie wierze. Z drugiej strony, dziekuje ze nam uswiadomilem tepym i nieogarnietym, ze na wyspach brytyjskich sa wyzsze zarobki. Dzieki, bym zyl w niewiedzy i zacofany, ale dzieki tobie ze mnie z tej czarnej dziury wyciagnales na blask. Masz prawo krzyknac EUREKA.
~lekarz 24-08-2017 22:50
Górniczy lekarzowi ze specjalizacją oferuje 2500 zł/miesiąc - mniej aniżeli zasiłek w Niemczech :-) Pan Prezydent sobie trochę żartuje.
~olo 25-08-2017 9:09
A mnie najbardziej śmieszy jak teraz PO POchyla się z troską nad niedolą obywatela . A gdzie oni byli przez 8 lat swoich rządów . Jakoś nie słyszałem by wasz cudowny doktorek zamartwiał sie na sprawą lekarzy przez lata rządów PO
~Piguła 25-08-2017 11:13
zanim zaczniecie komentować to douczcie się z czego i kto płaci szpitalom. Szpital podlega pod województwo i wynagrodzenie idzie z ministerstwa. We wszystkich szpitalach są jednakowe płace dla personelu szpitala, bo jest to z góry ustalone. Taka sytuacja jest w każdym regionie, studia pielęgniarskie w ogóle medyczne są bardzo ciężkie, do tego trzeba się ciągle doszkalać.
~bicz_bozy 25-08-2017 11:34
pensje w służbie zdrowia są elementem większej całości w ramach polityki pisu. pis obrzydza "zwykłym ludziom" wszystkich, którzy zarabiają przyzwoite pieniądze, niezależnie od ich użyteczności społecznej. tworzony od kilku lat "pisowski lud" musi być karmiony przewlekle wrogością do lepiej sytuowanych grup społecznych, bo wróg obecny musi być non stop. tym samym pis staje się zakładnikiem swojej polityki i nie może dać podwyżek (no chyba że w ministerstwach, czyli swoim) bo "ciemny lud" nie zaakceptuje podwyżek dla tak zaciekle tępionych przez władzę "złodziei, łapiduchów, wykształciuchów" itp. "dobra zmiana" prócz skorumpowania wielodzietnych rodzin i skrajnego upolitycznienia sfery publicznej nie zrobiła kompletnie nic w palących problemach kraju - służba zdrowia, rozwój sektora MŚP, itp
~ 25-08-2017 11:53
skoro zarabiają grosze, to kto chce pracować ?
~so what? 25-08-2017 13:35
Wykwalifikowana polska pielęgniarka zarabia w Norwegii 5000 euro. Odpowiedz sobie pan, panie geniuszu Szełemej, czy ta pielęgniarka wróci na Sokołowskiego, żeby użerać się z panem, znosić pańskie humory za 2000 zł.
~ks Sowa 25-08-2017 16:31
Tymczasem PIS +4 i ma 42%, PO -2% ma 20%. Sondaz CBOS, kolejny sondaz mowiacy opoparciu 40%-owym i o wzorscie dla PIS a dla totalniakow spadki. Proponuje kolejnym oszolomom, tym razem sprobowac KOD zorganizowac oficjalne swieto Niepodleglosci na placu nieznanego zolnierza i zaprosic na nie prezydenta i rzad. Tak jak zaprosili na urodziny jubilata Solidarnosc. Jakbyscie sie czuli, gdybyscie co roku robili urodziny, ale nie w tym roku, bo lokal w ktorym chcieliscie robic urodziny zarezerwowal Kaczynski i was zaprosil.I to nie wy bedziecie decydowali co bedziecie jesc i pic, jacy goscie beda zaproszeni i przemawiac na waszych urodzinach,tylko Kaczynski. Wyorbazacie sobie to? Otoz szKODniki,Bolek i Frasyniuk sobie tak wymyslili, a TVN i totalniaki wspieraja, ze maja do tego prawo. Hehe cyrk.
~ks Sowa 25-08-2017 16:35
Wyobrazacie sobie swieto Solidarnosci, na ktorym przemaiwa jako organizatoe plk Mazgula, ten SBek, ktory mowil ze stan wojenny to kulturalne wydarzenie? No cyrk i oszolomstwo. Dobrze ze szKODnikow, nie bylo na Swiatowych Dniach Mlodziezy, bo tez by chcieli zorganizowac i zaprosic na nie, Kosciol i papieza.Tym swoim totalniactwem doszliscie do smiesznosci. Powrotu z tego stanu nie ma...pikujecie w dol.
57jurand 25-08-2017 16:41
,,W tym roku na stacjonarne studia na kierunku lekarskim zglosiło się 50,5 tyś. kandydatów .O 5 tyś. mniej chętnych niz rok wcześniej.Dziwne, jeśli zauważyć ,że Uniwersyteckie Biura Karier pełne są atrakcyjnych ofert pracy za granicą. Jeśli nie Luksemburg, to Norwegia czy przytulne miejsce u szejka. Czeka normalna umowa o pracę, specjalizacja, umeblowany apartament, a nawet roczny bilet na miejską komunikację. REZIDENT MEDIKAL OFFICER w Londynie dostaje 1903 funty miesięcznie do tego żarcie i kwaterunek.'' 27 PAŻDZIERNIKA 2017r początek białego protestu - powodzenia .
~Ludzik 25-08-2017 23:22
Za 2000zl a nawet za 2500zl pielęgniarki nie powinny nawet wstawać do pracy. Ich płace w zależności od stażu i oddziału na którym pracują powinny się zaczynać od 5000zl netto. Przy 40 godzinnym tygodniu pracy
~Polewa z polewy 26-08-2017 11:05
Polewa matolku - jak to jest? "Nasz" ubek to dobry ubek? Ipn nie skierowal do sadu oswiadczenia tw wolfgang... czemu? Bo jeszcze wladza ich nie przejela... smieszna ta wladza...
~Pacjent 1-09-2017 10:47
Kilka lat temu popularne bylo haslo restrkturyzacja. Polegala ona na zwalnianiu z pracy pracownikow, w wypadku sluzby zdrowia przewaznie pielegniarek. Cos poszlo nie tak? Za duzo nazwalnialiscie?
~Cebulak >>>26-08-2017 11:05 | ~Polewa z polewy 2-09-2017 7:44
Ma tole, jak to jest: Major Hodysz był wtyczką Solidarności w SB, miał papiery na BOLKA-Wałęsę, pracując w UOP odnalazł "nieżyjącego" [rzekomo] kpt. Graczyka, tego który był oficerem prowadzącym BOLKA-Wałęsę. BOLEK-Wałęsa, gdy został prezydentem, sekował i doprowadził do zwolnienia majora Hodysza z pracy - ten był wtedy szefem delegatury UOP w Gdańsku. Dziwnym trafem w bloku, w którym mieszkał Hodysz nastąpił wybuch gazu - zginęły 22 osoby, jedna zmarła w wyniku szoku... przypadkiem... jak to jest???
~Janosik 4-09-2017 8:27
Szanowne grono zadało sobie grono pytanie i znalazło odpowiedzi. Brak tylko systemowych rozwiązań. Łatwiej znaleźć godziwą płacę u "odwiecznego wroga za Odrą" jako opiekunka b. SS -mana niż w Szpitalu Górniczym Szełemeja Romana jako godziwie opłacana wykształcona pielęgniarka przy łóżku polskiego górnika.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group