• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:14
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2431
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Bibliotece pod Atlantami

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 13 grudnia 2015, 7:23
Aktualizacja: 20:53
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
10 grudnia w Kłodzku, 11 grudnia w Dzierżoniowie, a wczoraj w wałbrzyskiej Bibliotece pod Atlantami odbyło się spotkanie w ramach II Dolnośląskiej Retrospektywy Filmowej "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Organizatorem tego projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja.

II Dolnośląska Retrospektywa jest częścią Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” - ogólnopolskiego projektu społeczno-historycznego, którego celem jest przywracanie pamięci o faktach z polskiej historii od 1944 roku. Cel ten realizowany jest poprzez projekcje filmowe, panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania z naocznymi świadkami historii tamtych dni. Podczas festiwalu prezentowane są sylwetki i historie tych, którzy nigdy nie zaakceptowali komunistycznego systemu, przedstawiana jest także rola polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z tym systemem.

- W tym roku w Gdyni odbyła sie już VII edycja Festiwalu. Od dawna nie jest on już tylko miejscem, gdzie pokazujemy filmy historyczne, chociaż tak się oczywiście dzieje, ale to jest też miejsce spotkań ze świadkami historii, to jest miejsce, gdzie łączymy pokolenia, bo bardzo chętnie zapraszamy młodych ludzi, aby ze świadkami historii mogli na żywo się spotkać, żeby mogli z nimi porozmawiać, może kiedyś zrobić filmy - powiedział przed rozpoczęciem Marcin Wikło - dziennikarz, współorganizator Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

W ramach wałbrzyskiej części Retrospektywy wyemitowane zostały między innymi trzy filmy: "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja" w reżyserii Sławomira Górskiego, "Zbyszek Godlewski padł" w reżyserii Rafała Mierzejewskiego i "Było sobie miasteczko" w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego. Ponadto odbył się panel dyskusyjny "Ile komunizmu w nas?".

- Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" powstał z nurtu środowiska filmowego, które odnosi się do najnowszej historii. Pojawił się pomysł, żeby powstało miejsce, gdzie filmowcy mogą się spotkać, pokazywać filmy, ale w którym również będą toczyły się dyskusje. Festiwal to miejsce, gdzie integrujemy środowisko, które od lat próbuje przywracać pamięć o naszych bohaterach. Staramy się, żeby ten nasz festiwal był festiwalem, którym zainteresujemy szeroką publiczność - nie tylko środowisko filmowe, ale i muzyczne, literackie, dziennikarzy - powiedział Arkadiusz Gołębiewski - reżyser, Dyrektor Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 13-12-2015 13:04
więcej i częściej takich inicjatyw!!
~rś 13-12-2015 15:32
A może trzeba upublicznić zwykłe przestępstwa i zbrodnie popełnione w pierwszych latach po wojnie, przez ... no właśnie, przez kogo ? jakich ich nazwać? żołnierzami ?
~cygan 13-12-2015 18:01
dzisiaj 408 miesięcznica stanu wojennego

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group