Sobota, 27 lutego
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Czytających: 1778
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nikt nie chce kupić szpitala na Gaju

Sobota, 9 kwietnia 2011, 9:46
Aktualizacja: 20:04
Autor: PAW
Wałbrzych: Nikt nie chce kupić szpitala na Gaju
Fot. PAW
Kiedyś szpital na Gaju tętnił życiem. Teraz kompleksu próbuje pozbyć się jego zarządca, czyli Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego. Niestety, nie ma chętnych na zakup budynków przy ulicy Moniuszki.

Szpital na Gaju pełnił przez wiele lat funkcję szpitala dziecięcego. Wprowadzenie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym spowodowało duże zmiany pod względem funkcjonowania placówki. Doszło do redukcji zatrudnienia. Liczba łóżek została ograniczona najpierw do 150, a następnie do 120. Likwidacji uległa szkoła rodzenia, poradnia przedmałżeńska, poradnia medycyny szkolnej. Z czasem pracownicy broniący swoich miejsc pracy zdecydowali się na strajk głodowy.

W lipcu 2003 roku podjęto decyzję o przeniesieniu usług szpitalnych do pawilonu przy ul. Batorego. Zredukowano liczbę łóżek do 83. Od 2003 roku obiekt pozostał pusty.

Właścicielem kompleksu jest Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Przez te kilka lat, od kiedy obiekt stoi pusty, jest on dozorowany, ale nie zmienia to faktu, że częściowo uległ już zniszczeniu, choć budynki wyglądają na solidne.
- Gaj to kiedyś była dzielnica, gdzie przyjeżdżało mnóstwo ludzi – mówi Jan Poprych, mieszkaniec miasta. – Teraz, jak sam pan widzi, trudni tu kogoś spotkać choćby na spacerze.

Dyrekcja szpitala im. Sokołowskiego chciała sprzedać szpital na Gaju. Przetarg odbył się w ubiegłym roku, ale nie znalazł się chętny, który chciałby zakupić kompleks. Dyrekcja szpitala też zastanawiała się w przeszłości nad zaadaptowaniem znajdujących się tam pomieszczeń do własnych celów, ale okazało się, że koszty takiego przedsięwzięcia znacznie przerastają możliwości finansowe szpitala. Stąd też pomysł o sprzedaży kompleksu. Szpital z pewnością znów zostanie wystawiony na przetarg. Być może teraz znajdzie się jakaś firma, która zechce tutaj otworzyć własny biznes.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group