Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2660
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe działania promocyjne wałbrzyskiego Starostwa

Wiadomości: powiat wałbrzyski
Czwartek, 29 stycznia 2015, 13:26
Aktualizacja: Sobota, 31 stycznia 2015, 18:44
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostały nowe inicjatywy promocyjne Ziemi Wałbrzyskiej. Chodzi głównie o dwa projekty: szlak zapomnianych nekropolii i Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej.

- Powodem spotkania są dwa nowe projekty, które Starostwo Powiatowe będzie współorganizować razem z Łukaszem Kazkiem i innymi zapaleńcami, którzy poznają i zgłębiają tajniki naszej historii lokalnej. Pierwszy projekt dotyczy szlaku zapomnianych nekropolii Ziemi Wałbrzyskiej, drugi powstania Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej. Ten drugi projekt ma trwać dwa lata. Na razie nie wiemy jak długo będzie trwał projekt dotyczący nekropolii. Ten rok jest rokiem startowym, natomiast w przyszłym roku może będziemy mogli rozwinąć skrzydła, może nawet powstanie w ramach tego Archiwum Historii Mówionej jakaś impreza plenerowa, z których jak wiecie Łukasz Kazek słynie – powiedziała na wstępie Elżbieta Węgrzyn - Asystent Starosty.

Archiwum ma stanowić bazę wspomnień i wiedzy przekazanej przez mieszkańców gmin powiatu wałbrzyskiego. Będą to nagrane wspomnienia, zapiski, relacje z wydarzeń rozgrywających się na Ziemi Wałbrzyskiej w okresie II wojny światowej, przed nią i tuż po niej. Archiwum będzie zawierało też dokumentację zdjęciową oraz różnego rodzaju pamiątki. Jest to pionierski projekt dokumentujący historyczne świadectwo Ziemi Wałbrzyskiej.

- Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej polegało będzie na tym, że będziemy gromadzili żywe relacje świadków pochodzących z ziemi wałbrzyskiej, ale także związanych z ziemią wałbrzyską. Bo na przykład dr Jacek Wilczur nie pochodzi z ziemi wałbrzyskiej, ale w 1964 roku jego ekspedycja w Górach Sowich zgromadziła niesamowity materiał, przesłuchała bardzo wielu świadków, zgromadziła materiał zdjęciowy, który nam przekazał i wziął honorowy patronat nad Archiwum Ziemi Wałbrzyskiej. To na co będziemy zwracali uwagę i naciskali, to historia powojenna, dlatego że w tym roku obchodzimy 70 lat polskości na tych terenach. 70 lat temu pod koniec maja przyjechali pierwsi Polacy do Wałbrzycha, Walimia, Boguszowa. Każda relacja to jest nagranie świadka, spisanie relacji, skan wszelakich dokumentów, jakie posiada oraz fotografie pamiątek, jakie są związane z losem ludzkim. Mamy już umówione spotkania z trzema osobami. Pierwsza pochodzi z Walimia, druga z Głuszycy, a trzecia z Boguszowa-Gorc. Jest jeszcze czwarta w Jedlinie-Zdroju – jest to robotnik przymusowy z terenu Gór Sowich, więc będzie to ciekawa opowieść. Nie tylko sytuacje wojenne i powojenne z tego terenu będą ciekawe, ale są ludzie, którzy pamiętają okres przedwojenny. Strona www Archiwum powinna powstać już 1 marca. Wszystkie gromadzone materiały będą do dyspozycji każdego, kto będzie chciał z nich skorzystać – powiedział znany miłośnik i propagator historii Łukasz Kazek, bezpośrednio związany z projektem.

Archiwum będzie umiejscowione w Starostwie Powiatowym. Archiwalia będą udostępniane i będzie można z nich nieodpłatnie korzystać. Całość projektu to koszt około 30 tysięcy złotych.

Szlak zapomnianych nekropolii Ziemi Wałbrzyskiej ma natomiast przedstawiać stare, zapomniane nekropolie, które obecnie są porządkowane i odnawiane dzięki staraniom między innymi Łukasza Kazka. Docelowo powstanie mapa tematyczna powiatu wałbrzyskiego prezentująca szlak tych cmentarzy. Zaprezentowane zostaną również losy i historie ludzi, którzy zamieszkiwali te tereny.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~- 29-01-2015 15:24
A ja się pytam kim jest asystent starosty, jakie pełni zadania i ile za to dostaje pieniędzy? Chyba zaczyna się przegięcie w tym starostwie, zamiast zajmować się konkretami to zajmują się pierdołami, a drogi dalej dziurawe i nie odśnieżone...
~ 29-01-2015 16:00
20 lat za późno. Ci co mieli coś do powiedzenia już nie żyją. Nekropolie poniszczone i niszczeją nadal. W Boguszowie cmentarz ewangelicki dalej niszczeje. Miało powstac obok pomnika lapidarium, a położono zaledwie kilka tablic. Reszta dalej leży byle gdzie.
~ 29-01-2015 17:03
U mnie w okolicy (gmina Walim) drogi są odśnieżone i nie ma dziur.
~eRYK 29-01-2015 19:45
Nareszcie pasjonat, a nie kolejna fundacja od wyciągania monety.
~do 29-01-2015 20:40
Odpowiem - trochę mniej niż Ty wcześniej.
~benkmen 29-01-2015 21:13
7o lat polskości, czy 70 lat powrotu do polskości??
~gośc 4-02-2015 18:53
Moim zdaniem drogi są ważne w powiecie lecz historia naszej ziemi Wałbrzyskiej oraz Genealogia ludzi z tej ziemi oraz urodzonych na tej ziemi też ważna. Ja od lat zajmuję się historią tej ziemi podobnie jak Łukasz a do tego Genealogią. Pragnę pozostawić potomnym coś od siebie,trochę dokumentacji rodziny i znajomych bo pokolenia wiedziały kto i gdzie oraz kiedy się narodził i żył na naszej ziemi Wałbrzyskiej bo nasi przodkowie nie pozostawili nic po sobie lub tylko śladowe ilości. Genealogia to historia twoich przodków oraz Polaków. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group