Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2491
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowe kawiarnie

Środa, 1 lipca 2020, 10:33
Aktualizacja: Czwartek, 2 lipca 2020, 8:16
Autor: red
Wałbrzych: Nowe kawiarnie
Fot. użyczone
Nazywana najpiękniejszym bukietem dla księżnej Daisy, wałbrzyska Palmiarnia już w lipcu otworzy dla turystów kolejne przestrzenie. Nowej odsłony, po kompleksowym remoncie doczeka się m.in. popularna kawiarnia powiększona o duży ogród. Nowe, czarujące miejsca z kawą i herbatą i deserami powstanie także w samym Zamku Książ, na słynnym Tarasie Kasztanowym.

Palmiarnia w Lubiechowie (dziś dzielnica Wałbrzycha) wybudowana została w latach 1911-13 z inicjatywy księcia Jana Henryka XV von Pless (zm.1938). Nazywana jest czasami najpiękniejszym bukietem, jaki arystokrata wręczył swojej słynnej żonie, księżnej Daisy (1873-1943). Od początku swojego istnienia książęce ogrodnictwo wraz z palmiarnią w której zasadzono rośliny z pięciu kontynentów, było dostępne dla zwiedzających. Nie inaczej jest i dziś.

Od 2012 roku kiedy miasto Wałbrzych wykupiło zabytkową Palmiarnię, jest ona zarządzana przez Zamek Książ w Wałbrzychu, a do obu obiektów można nabyć wspólny bilet. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się remont jednego ze skrzydeł zabytkowego kompleksu, który realizowany był ze środków europejskich w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego rezultatów było zamieszkanie w Palmiarni trzech lemurów z Zoo w Dvorze Kralove.

Już od połowy lipca tropikalny ogród pod szklanym dachem zyska kolejną atrakcję w postaci reaktywowanej kawiarni. W tym celu kompleksowo wyremontowano jedną z największych i najpiękniejszych szklarni obiektu, gdzie już od połowy lipca w „Kawiarni pod palmami by Lody Sznajder” będzie można rozkoszować się deserem czy kawą. Wyłoniony w przetargu dzierżawca lokalu w ramach umowy zobowiązał się do pokrycia kosztów remontu. Obecnie trwają prace wykończeniowe.
- Po dokonaniu odkrywek poszycia szklarni według opinii inspektorów budowlanych konieczny okazał się kompleksowy remont całej jej konstrukcji– wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.
Uporządkowany i zagospodarowany został także wewnętrzny ogród między szklarniami z którego będzie można podziwiać wolierę pawi i przeszklony wybieg dla lemurów. Oprócz kawiarnianych stolików znajdzie się tam także miejsce dla plenerowej ekspozycji drzewek bonsai.

Nowa kawiarnia od 16 lica będzie działała także w samym Zamku Książ w Wałbrzychu. Kameralna „Cafe Taras Kasztanowy” będzie zlokalizowana na jednym z najpiękniejszych książańskich tarasów, do tej pory niedostępnym dla turystów oraz w tzw. „winiarni” na parterze południowego skrzydła. Desery, lody, napoje, ale także dobre jakości wino będą dostępne już podczas książańskiej odsłony Festiwalu „Góry Literatury”.

Twoja reakcja na artykuł?

12
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group