• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 0:50
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3866
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nowe przedszkole już działa!

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 19 października 2018, 14:56
Aktualizacja: 14:59
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie przedszkola w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 5 przy ulicy Limanowskiego w Wałbrzychu.

W uroczystym otwarciu przedszkola udział wzięli między innymi Katarzyna Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP, Iwona Krawczyk - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha, Grzegorz Kruszyński - Prezes Fundacji Edukacji Europejskiej, a także przedstawiciele wykonawców prac, miejscy radni i przedstawiciele miejskiego magistratu oraz dyrektorzy wałbrzyskich placówek oświatowych.

- Przyjąłem razem ze współpracownikami taką strategię, że przedszkola powinny być samorządowe, miejskie. W każdej dzielnicy. Nie zawsze tak było do tej pory i chyba nadal tak nie jest. Dlatego otwarcie w Śródmieściu przedszkola samorządowego, a więc bezpłatnego, powinno być naszym celem, który realizujemy. Jesteśmy w szkole, która jest szczególna nie tylko dla systemu edukacji w dzielnicy Śródmieście, ale dla całego Wałbrzycha. To jest szkoła o historycznym znaczeniu. Jedna z większych. Tu mieściła się kiedyś szkoła nr 1, później gimnazjum. Przed kilkoma laty przeszła pierwszy etap modernizacji. Pojawiło się boisko, termomodernizacja, elewacja. Dzisiaj jest to jeden z piękniejszych budynków w Śródmieściu. Ma to historyczne znaczenie. Ale ta szkoła jest dla nas również ważna dlatego, że jest częścią życia i rewitalizacji Śródmieścia. Żeby szkoły szczególnie w starszych dzielnicach za kilka, kilkanaście lat nie cierpiały na niedobór uczniów, na ich odpływ wynikający z tego, że rodzice nie wiem dlaczego decydują się na przenoszenie dzieci do szkół tak zwanych nowszych, podjęliśmy decyzję, żeby tego nie akceptować, ale musimy stworzyć takie same warunki jak w szkołach umownie mówiąc młodszych. Dlatego bardzo dużo pieniędzy inwestujemy w budynki takie jak budynek tej szkoły, Szkoły nr 17 na Sobięcinie, Szkoły nr 5 na Podgórzu, Zespół Szkół na ulicy 11 Listopada, I i II Liceum. To są wszystko piękne, stare, historyczne budynki, ale wymagają ogromnych nakładów. Podjęliśmy decyzję, żeby stworzyć tutaj Przedszkole Samorządowe. Nie udało się to 1 września, ponieważ nie ma już kim tego wszystkiego wykonywać. Przedszkole już jest. Ma około 80 dzieci - możemy jeszcze dobrać do 100, ale w starszych rocznikach. Ważne jest również to, że znaleźliśmy środki na funkcjonowanie tego przedszkola przez następne 12 miesięcy: ponad milion złotych ze środków Unii Europejskiej, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski. To jest kolejny projekt wsparty środkami unijnymi. Fundacja Edukacji Europejskiej pana Grzegorza Kruszyńskiego od lat prowadzi bardzo ważne dla nas projekty żłobkowe, przedszkolne. W tym, żeby to piękne miejsce powstało i żeby działało udział ma wiele instytucji i wiele osób. Chciałem im wszystkim bardzo podziękować - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Nie zabrakło gratulacji, życzeń i upominków dla maluchów, był też program artystyczny. Koszt inwestycji pod nazwą "Adaptacja i przebudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 na potrzeby przedszkola" wyniósł 849 000 złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

2
29%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
71%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 20-10-2018 9:23
Wszystko po to by wygryźć prywatne przedszkola i nie dawać im dotacji. By mieć polityczny wpływ na dyrektorów a co za tym idzie taki model edukacji zgodny z zaleceniami obecnej władzy samorządowej.
~Jorgi 20-10-2018 12:10
Każdy moze założyć prywatne przedszkole i ubiegac sie o dotacje z Gminy i Gmina musi przyznac dotacje jesli spelnione sa wymagania ustawy.
~T34 21-10-2018 12:57
Ku chwale Grzegorza i jego kasy
~ 27-10-2018 13:31
Darmowe samorządowe przedszkole- przecież to wierutną bzdura

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group