Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 3156
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowości w wałbrzyskim Muzeum

Czwartek, 8 stycznia 2015, 15:20
Aktualizacja: Sobota, 10 stycznia 2015, 13:02
Autor: Polka
Wałbrzych: Nowości w wałbrzyskim Muzeum
Fot. Polka
Już teraz można odwiedzić muzeum aby zobaczyć nową aranżacje ekspozycji stałej.

Na parterze zwiedzający podziwiać mogą m.in. serwis obiadowy „Zofiówka” z Fabryki Porcelany Jedlina-Zdrój oraz fragmenty serwisów z śląskich fabryk: Carla Tielscha, Reinholda Schlegelmilcha czy braci Cartensów. Całości dopełnia komplet mebli w stylu Ludwika Filipa z XIX w.

Zaś części pomieszczeń na pierwszych piętrze, muzeum nadało charakter wnętrz mieszkalnych, aby zwiedzający mógł poczuć obecność dawnych mieszkańców pałacu. Zaaranżowany został salon muzyczny, w głównej mierze utrzymany w stylu cesarstwa. Dominantami tej sali s, wspaniały fortepian z działającej w Lipsku fabryki Bluthner’a oraz obraz autorstwa szkoły dusseldorfskiej z II poł. XIX w. Ekspozycję dopełniają m.in. portrety Carla Kristera i jego małżonki oraz wałbrzyskich burmistrzów Heinricha Austa i Eduarda Ernesta Friedricha Vogela.

Środkowa sala to gabinet w kobiecym stylu, w którym prezentowany jest m.in. garnitur do kawy pochodzący z Fabryki Gieschego z lat 1924-1944. Kolejnym pomieszczeniem jest „jadalnia myśliwska”. Jej centralną częścią jest stół, na którym prezentowane są biskwitowe rzeźby ukazujące sceny myśliwskie. Ich pierwowzory pochodzą z manufaktury porcelany w Sèvres, a inspirację do ich stworzenia stanowiły obrazy Jean-Babtiste’a Oudry’ego. Łowiecki klimat tego miejsca dopełnia porcelana dekorowana motywami zwierzęcymi oraz wspaniałe poroża i pejzaże autorstwa Carla Sebastiana Reinhardta.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group