• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 10:08
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2290
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nowotwory – zmora naszych czasów

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 2 grudnia 2011, 18:25
Aktualizacja: 18:27
Autor: Sven
Fot. Sven
Trzy prelekcje dla uczennic i studentek na temat profilaktyki nowotworów piersi i szyjki macicy odbyły się dzisiaj w państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu.

Pomysłodawcą spotkania był starosta Robert Ławski, który objął przedsięwzięcie patronatem. Prelekcje wygłosiła doktor nauk medycznych Agnieszka Ignatowicz-Pacyna, asystent Katedry Onkologii i Kliniki Onkologii Ginekologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu, specjalista radioterapii onkologicznej, pracownik Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. W sumie wysłuchało ich blisko tysiąc kobiet.

Dane, które przytoczyła dr Agnieszka Ignatowicz-Pacyna wynika, że rak piersi jest najczęściej spotykaną chorobą nowotworową wśród kobiet (1151000 na świecie w 2002 roku), a niechlubne drugie miejsce zajmuje rak szyjki macicy (493000).

W 2009 roku na całym Dolnym Śląsku zanotowano 1315 nowych zachorowań na raka piersi, w tym 8 wśród mężczyzn. We Wrocławiu zachorowało w tym czasie 345 kobiet i 2 mężczyzn.

Podstawowym sposobem uniknięcia zachorowania jest profilaktyka. Aby mogła być skuteczna, konieczne są takie prelekcje, uświadamiające już nastoletnim dziewczynom konieczność samokontroli, regularnych wizyt u lekarza i prowadzenia higienicznego trybu życia.

Prelekcje były jednym z działań, jakie w ramach profilaktyki zdrowotnej organizuje Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~mundek 3-12-2011 7:23
Żyję już trochę i jeszcze nie spotkałem się z badaniami profilaktycznymi w zakresie mammografii dla mężczyzn w Wałbrzychu. Więc po co ten show Zacznijcie bogacze przeznaczać pieniądze na badania profilaktyczne dla Polaków a nie Hanka Mostowiak zarabiała 6-9 tys. za dzień przy nagrywaniu serialu Czyli są w kraju pieniądze tylko nie na to co najważniejsze tylko na pierdoły typu serialiki mydlące ludziom oczy. Na profilaktykę i leczenie BRAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group