Wtorek, 9 marca
Imieniny: Franciszki, Katarzyny
Czytających: 1913
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O ptakach i architekturze w przychodni

Piątek, 4 lutego 2011, 14:07
Aktualizacja: 14:08
Autor: Sven
Wałbrzych: O ptakach i architekturze w przychodni
Fot. Sławomir Pawlik
W Przychodni Piaskowa Góra odbyło się już drugie spotkanie z cyklu „Osobowości z pasją”. Tym razem rozmawiano o ptakach i architekturze naszego regionu.

Elżbieta Buczek na co dzień pracuje w przychodni, rejestruje pacjentów. Przyroda, szczególnie las, jest dla niej odskocznią od codziennych spraw, a długie spacery, wsłuchiwanie się w dźwięki przyrody i fotografowanie ptaków to prawdziwy relaks.
- Oboje z mężem bardzo lubimy piesze wędrówki. Szczególnie pociąga nas las. Zdarza się, że usłyszymy śpiew jakiegoś ptaka i podążamy jego tropem, aby przyjrzeć mu się z bliska, ewentualnie sfotografować. Mieszkamy na Podzamczu. Po drugiej stronie drogi mamy las. Jesteśmy tam częstymi gośćmi – opowiadała Elżbieta Buczek.

W trakcie spotkania Elżbieta Buczek zaprezentowała sporą kolekcję fotografii ptaków, które częściej lub rzadziej można spotkać w najbliższej okolicy. O każdym usłyszeliśmy kilka ciekawych informacji.

W drugiej części spotkania dyrektor Muzeum w Wałbrzychu Marek Stadnicki opowiadał o architekturze naszego miasta. Swoją pogadankę opatrzył dużo mówiącym tytułem: „Piękna, urzekająca, malownicza – architektura Wałbrzycha”. Głównym bohaterem opowieści był Leopold Niederecker, architekt z przełomu XVIII i XIX wieku, o którym mówi się, że „zastał Wałbrzych drewniany, a zostawił murowany”. Zaprojektował między innymi Pałac Albertich, który jest siedzibą Muzeum w Wałbrzychu i większość kamienic z wałbrzyskiego rynku. Jest to postać praktycznie nieznana, a zdaniem Marka Stadnickiego wałbrzyszanie powinni postawić mu pomnik za to, że pozostawił nam budowle, których nie powstydziłyby się takie miasta jak Praga, Wiedeń, Drezno czy Wrocław.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group