Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 3444
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O repatriantach z Francji

Sobota, 11 listopada 2023, 6:33
Autor: red
Wałbrzych: O repatriantach z Francji
Fot. organizatorzy
O Polskich powojennych powrotach z Francji w Starej Kopalni. Wieczór autorski z Aleksandrą Suławą.

W piątek, 17 listopada gościem w Kawiarni Sztygarówka będzie Aleksandra Suława. Autorka wydanej niedawno książki „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji.” Wydawnictwa Czarne.

Urodzeni we Francji, córki i synowie emigrantów zarobkowych, młodzi Polacy, przyjechali do kraju swoich rodziców, by pomóc w odbudowie swojej dawno lub nigdy wcześniej nie widzianej ojczyzny. Jak czuli się w Polsce, jak wyglądało ich życie po przyjechaniu z Francji? Z jakimi problemami mierzyli się w naszym kraju? Na te i podobne pytania w swojej książce „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” opowiada Aleksandra Suława - wnuczka reemigranta z Francji, którego historia życia zainspirowała do reportażu o losach polskich Francuzów.

Domem dla wielu repatriantów z Francji stał się również górniczy Wałbrzych, do którego przyjechali, gdy brakowało rąk do pracy w przemyśle górniczym i to jest pretekstem do rozmowy Wioletty Wrony – Gaj, kierownik działu Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni z autorką książki – Aleksandrą Suławą.

Książka wydana nakładem wydawnictwa Czarne jest debiutem książkowym autorki. Aleksandra Suława to absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pisała do „Gazety Krakowskiej” i w „Dzienniku Polskim”. Obecnie Jej teksty czytać można na portalu internetowym Interia. Laureatka branżowych nagród: Kryształowe Pióro, oraz nominacji do Grand Press w kategorii wywiad oraz Nagrody Dziennikarzy Małopolskich.

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach cyklu kawiarenek naukowych w Starej Kopalni w piątek, 17 listopada, o godzinie. 18:00 w Kawiarni Sztygarówka. Wstęp wolny.

Twoja reakcja na artykuł?

19
86%
Cieszy
2
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group