Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2914
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O terroryźmie rozmawiali z policjantem

Wtorek, 19 grudnia 2017, 6:30
Autor: red
Wałbrzych: O terroryźmie rozmawiali z policjantem
Fot. Marta Kaczmarczyk/użyczone
W ramach programu profilaktycznego „Wiem, więc jestem bezpieczny” odbyło się spotkanie młodzieży wałbrzyskiego hufca z Policjantem Pawłem Głębockim z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu z wydziału Prewencji w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I stopnia w Wałbrzychu.

Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, czym jest terroryzm, uświadomienie młodzieży, jak postępować w sytuacjach kryzysowych związanych z zagrożeniem życia ludzkiego, w sytuacjach zakładniczych, jak rozpoznać i zapanować nad emocjami własnymi i sprawcy.

Głównym tematem spotkania był „Terroryzm”, który w dzisiejszym świecie jest tak bardzo możliwy i prawdopodobny. Czym zatem jest terroryzm? To użycie siły lub przemocy fizycznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. W telewizji co chwilę słyszymy o różnych zamachach terrorystycznych, które budzą w nas lęk i strach. Jednak często wypieramy ze świadomości, że to również może nas dotyczyć. W związku z powyższym Pan Paweł uświadomił młodzieży, że takie zdarzenie może mieć miejsce i poinformował młodzież, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, jakie działania podejmować, a jakich nie. Niekiedy możemy znaleźć się w sytuacji, jaka niedawno miała miejsce w Wałbrzychu w Galerii Victoria, gdzie zgłoszono, że mogą znajdować się ładunki wybuchowe. Paweł Głębocki poinformował, jak zachować się w takim momencie, że należy się słuchać osób, które prowadzą całą akcją ewakuacyjną, nie żartować sobie, jak najszybciej oddalić się z miejsca zagrożonego terroryzmem. Przede wszystkim, jeśli zobaczymy podejrzany obiekt, a mianowicie może to być walizka, plecak, karton, nie wolno tego ruszać, przenosić, ponieważ narażamy nie tylko siebie, ale również otoczenie. Jeżeli staniemy się zakładnikami, należy wykonywać polecenia terrorystów. Naszym głównym zadaniem jest powiadomić odpowiednie służby, których celem jest „bezpieczeństwo ludności zapewnienie takiego stanu, w którym nie występuje zagrożenie, stan spokoju i pewności ale również ogół warunków i instytucji chroniących życie, zdrowie, mienie obywateli oraz majątek ogólnonarodowy przed zjawiskami groźnymi dla ładu prawnego”.

Młodzież była bardzo zainteresowana tematem. Słuchała w skupieniu i z uwagą. Zadawała również pytaniami, odpowiadała na zadane pytania przez funkcjonariusza. Młodzież na zajęciach posiadła bardzo ważną wiedzę, którą w momencie zagrożenia będzie wiedziała jak wykorzystać.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group