Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2454
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O zamachach na prezydentów USA z Longinem Pastusiakiem

Sobota, 16 kwietnia 2011, 12:17
Aktualizacja: 17:55
Autor: Sven
Wałbrzych: O zamachach na prezydentów USA z Longinem Pastusiakiem
Fot. Sławomir Pawlik
Od Waszyngtona po Obamę, czyli opowieść Longina Pastusiaka o USA i amerykańskich prezydentach.

Blisko dwie godziny trwało piątkowe spotkanie profesora Longina Pastusiaka z czytelnikami w Galerii pod Atlantami. Motywem przewodnim spotkania była, wydana w ubiegłym roku, książka pt. „Zamachy na prezydentów USA”. Był to dobry pretekst do szerszego wykładu na temat historii prezydentury w USA, dziejów Secret Service, FBI i podzielenia się ze słuchaczami mnóstwem anegdot. Warto wspomnieć, że Longin Pastusiak poznał osobiście prawie wszystkich powojennych prezydentów USA.

Aż sto razy w ciągu 222 lat istnienia tego urzędu próbowano zamordować prezydenta USA. Cztery zamachy okazały się skuteczne. Jako pierwszy zginął Abraham Lincoln, zastrzelony podczas przedstawienia teatralnego 15 kwietnia w 1865 roku. James A. Garfield został postrzelony 2 lipca, ale zmarł dopiero 18 września 1881 roku, ponad dwa miesiące po zamachu. Można powiedzieć, że „dobili” go lekarze, próbujący po omacku zlokalizować kulę tkwiącą w ciele prezydenta. William McKinley został ranny 6, ale zmarł 15 września 1901 roku. Zabójcą okazał się anarchista polskiego pochodzenia Leon Czołgosz. W przypadku tych trzech zabójstw wszystkie szczegóły zostały w zasadzie ustalone, a zabójcy ponieśli karę.

Ostatnim z tej listy jest John F. Kennedy. Zginął 22 listopada 1963 roku w Dallas. Choć winnym uznany został Lee Harvey Oswald, sprawa do dzisiaj budzi wiele wątpliwości. Longin Pastusiak również je ma i nie potrafi powiedzieć, czy kiedyś sprawa znajdzie ostateczne wyjaśnienie.

Oczywiście jeden wykład nie może wyczerpać tematu. Tym bardziej gdy wykładowca jest wybitnym znawcą historii USA, a swoją wiedzę zawarł w ponad siedmiuset publikacjach, w tym w osiemdziesięciu książkach.

Niedługo ukaże się kolejna, osiemdziesiąta pierwsza pozycja tego autora pt. „Humor jako broń polityczna”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group