Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5228
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Obchodzili rocznicę

Środa, 16 października 2019, 12:52
Aktualizacja: Czwartek, 17 października 2019, 8:43
Autor: red
Wałbrzych: Obchodzili rocznicę
Fot. Zamek Książ
Dokładnie rok temu po raz pierwszy historii podziemia Zamku Książ zostały udostępnione do zwiedzania. Z tej okazji przygotowano dla turystów wyjątkowe atrakcje – zwiedzanie tuneli z wybitnymi znawcami tematyki, opowieść świadka, który pamięta czasy wojenne w Książu oraz specjalne nocne zwiedzanie w dniach 17 i 18 października.

W pierwszym roku liczba gości, która zwiedziała podziemną trasę turystyczną przekroczyła ponad 100 tysięcy osób. Zainteresowanie podziemiami Książa przed ich otwarciem było ogromne. Tragiczna historia Zamku w ostatnich latach II wojny światowej zaprezentowana w podziemiach została doceniona przez odwiedzających turystów, ale także ekspertów-historyków. Szczególne uznanie zyskała nowoczesna, multimedialna oprawa trasy zwiedzania. Od tego tygodnia, znajdująca się na poziomie -50 m pod dziedzińcem honorowym (ok. 7 pięter) podziemna ścieżka zostanie wzbogacona o autentyczne eksponaty z czasów wojny, m.in. broń czy pasiaki więźniów.
- Naszym głównym celem było rzetelne i profesjonalne opowiedzenie wojennej historii Zamku Książ i powstałych wówczas podziemi, zmierzenie się z mitem „złotego pociągu”, ale przede wszystkim upamiętnienie tysięcy ofiar, które zginęły tu w wyniku katorżniczej pracy. Z relacji odwiedzających nas turystów, a także z obserwacji ich reakcji możemy uznać, że ten cel został osiągnięty. Najlepszym tego dowodem są łzy wzruszenia, które widzimy na twarzach turystów po przejściu tej trasy – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Dokładnie rok temu po 73 latach od zakończenia II wojny światowej podziemia Zamku Książ zostały udostępnione do zwiedzania. Właśnie z tej okazji, 15 i 16 października, przygotowano atrakcję specjalną - zwiedzanie tuneli z wybitnymi specjalistami, przed którymi te przestrzenie nie mają tajemnic. Goście, którzy odwiedzili w tych dniach Zamek Książ mieli możliwość wysłuchania nieznanych historii o podziemiach, a także dowiedzenia się o odkrycia z nimi związanymi w ostatnim czasie

W tych dniach przewodnikami po podziemiach byli: Andrzej Gaik - oficjalny rzecznik akcji poszukiwawczej „Złoty Pociąg”, która była prowadzona przy 65 kilometrze, przewodnik książański od kilkunastu lat, badacz tajemnic zamku oraz Bogdan Rosicki - koordynator projektu uruchomienia podziemnej trasy turystycznej, przewodnik książański i specjalista ds. zamkowych podziemi.

„Wojna w Książu” - spotkanie z Doris Stempowską w ramach cyklu „O historii na żywo”

W czwartek, 17 października w ramach cyklu „O historii na żywo” organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundację Księżnej Daisy von Pless odbędzie się spotkanie z Panią Doris Stempowską. Emerytowana pracownica Polskiej Akademii Nauk spędziła wczesne dzieciństwo na terenie Książa, gdzie jej rodzice pracowali dla książęcej rodziny Hochbergów. Jako mała dziewczynka była świadkiem utworzenia przez nazistów na terenie książańskiego parku filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz widziała więźniów, którzy jako pracownicy przymusowi drążyli w 1944 roku podziemia pod Książem. Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane): tel. 74 66 43 834 / 872, e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl; info@ksiaz.walbrzych.pl .

Rocznica otwarcia podziemi - Podziemia nocą

Tylko 18 i 19 października w rocznicę otwarcia podziemi zamku uruchomione zostaną dodatkowe wejścia do podziemi. Turyści zejdą na głębokość 50 metrów w niezwykłej wieczornej aurze i odkryją fascynującą historię książańskich tuneli.

Jaka jest historia i teorie o celu ich powstania? Jakimi metodami były drążone? Dlaczego powstał tak duży szyn na dziedzińcu i do nich prowadził? Czy to właśnie tam ukryto skarby zrabowane podczas II wojny? Podczas przejścia zwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra, całość została wzbogacona o profesjonalne projekcje audiowizualne. Godziny wejść: godz.19:00, godz. 20:00. Ceny biletów: 29 zł - bilet normalny, 24 zł - bilet ulgowy. Bilety można zakupić poprzez oficjalny system sprzedaży online na www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl oraz w kasach w godzinach ich otwarcia. Ważne informacje:- liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona, - zwiedzanie podziemi nie jest możliwe dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz poruszających się na wózkach. Ze względu na specjalną trasę oraz wysoką wilgotność powietrza uczestnicy zobowiązani są do zakładania wygodnego, płaskiego obuwia. Uprasza się o nienoszenie szpilek ani obuwia ograniczającego sprawność ruchową. Temperatura powietrza w podziemiach wynosi między 6°C a 12°C, dlatego wskazane jest posiadanie ciepłej odzieży. Z uwagi na bezpieczeństwo wzbronione jest wchodzenie do części podziemnej dzieciom do lat 4.

Mateusz Mykytyszyn – Zamek Książ w Wałbrzychu

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
50%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group