Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 2956
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Obejrzyj "Kategorium"

Środa, 25 września 2019, 9:29
Aktualizacja: Czwartek, 26 września 2019, 12:22
Autor: red
Wałbrzych: Obejrzyj "Kategorium"
Fot. organizatorzy
W miniony piątek na terenie Starej Kopalni odbył się wernisaż wystawy „Kategorium – ilość: jedność, wielość, ogół”.

Jest to międzynarodowa wystawa czterech artystów - Marcin Berdyszak, Radek Ślany, Patrik Kovacovsky oraz Kata Kissoczy. Artyści odnieśli się w swoich pracach do bogatego i niezwykłego potencjału przestrzennego Starej Kopalni w Wałbrzychu, wykorzystując charakter i specyfikę reprezentowanego przez siebie medium artystycznego, którego osią jest natura działania w przestrzeni.

Wernisaż otworzył dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik wraz z kierownikiem Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni - Piotrem Mickiem oraz z twórcami, a całość uświetniał muzyczny występ Sylwii Kessels. Nowa ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem - na otwarciu pojawiło się blisko 150 osób.

Jak mówi Piotr Micek: „Jest to trzecia międzynarodowa wystawa w Starej Kopalni, która jest efektem współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekt narodził się ponad rok temu i jest wynikiem dialogu artystów z kuratorem Andrzejem Mazurem. Jest to pierwsza odsłona tej wystawy, która jest dedykowana industrialnej przestrzeni Starej Kopalni. Ekspozycja angażuje dwie największe przestrzenie wystawiennicze obiektu - Galerię Centrum Ceramiki Unikatowej i Galerię Sztuki Współczesnej.”

Wystawa podzielona jest na dwie części – w Galerii Sztuki Współczesnej znajdują się instalacje rzeźbiarskie Radka Ślanego w zestawieniu z rzeźbami przestrzennymi wykonanymi z metalu przez Katę Kissoczy. W galerii Centrum Ceramiki Unikatowej można zobaczyć prace Patrika Kovacovsky – Zeppelin unoszący się ponad wszystkimi obiektami wzbogacony o projekcję multimedialną oraz dwa mniejsze obiekty stworzone w tej samej technice nawiązujące do Zeppelina. W tym samym miejscu znajdują się również dzieła Marcina Berdyszaka – zmultiplikowana, interaktywna instalacja korespondująca z przestrzenią oraz druga instalacja artysty, którą stanowi kompozycja rur stalowych i tłumików wzbogacona o efekty dźwiękowe i multimedialne.

Dostępna jest codziennie w godzinach 10.00-18.00, a wstęp jest wolny. Dodatkowo odbędzie się również specjalne oprowadzanie wraz z kierownikiem Centrum Ceramiki Unikatowej przeznaczone dla uczniów wałbrzyskich placówek edukacyjnych w różnych kategoriach wiekowych – skorzystać mogą zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, jak i licealiści. Oprowadzanie będzie możliwe w dwóch terminach: 27 września i 4 października, obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl.

Wystawa jest czynna do 30 października – wtedy też odbędzie się finisaż ekspozycji, który zostanie uświetniony szczególnym występem muzycznym Piotra Damasiewicza i Emilio Gordoa. Rejestrowany na żywo materiał znajdzie się na płycie wydanej w formie winylowej, której wyprodukowanie w bezpośredni sposób dotyczy wydarzenia i będzie częścią całej wystawy. Podobnie jak artyści wizualni, artyści reprezentujący medium dźwięku i muzyki będą odnosili się do tego samego problemu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group