Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2728
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

Wiadomości: Kraj
Sobota, 30 sierpnia 2014, 6:25
Aktualizacja: 7:12
Autor: opr.red.
Fot. red.
Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Źródło: KWP Wrocław

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~księgowy 30-08-2014 21:34
A ja nie będę używał, ja nie bydło które się straszy i kolczykuje.
~lilutka55 31-08-2014 7:36
A ja bede uzywala to dobra sprawa. BEZPIECZENSTWO jest najwazniejsze
~ksieegowy 31-08-2014 12:26
Do dbania o swoje bezpieczenstwo niepotrzebna mi ustawa tylko zdrowy rozsadek ktorego ci lilutka widac brakuje skoro pogrozki o mandatach dopiero cie do tego zmusily. Nie traktowaniu ludzi jak opoznionych umyslowo.
~Thomas McGregor 31-08-2014 20:41
ci z sld maja mieć większe i czerwone odblaski by widać ich było z daleka i w porę można było ominąć...natkniecie się grozi zachwianiem intelektualnego poziomu bezpieczeństwa...
~liczyrzepa 31-08-2014 22:48
ksiegowy masz racje nie uzywaj tak jak i mozgu nie uzywasz,moze w koncu cie cos pier...nie na drodze i bedzie w koncu spokoj
~Eleonora Okrężnica 1-09-2014 12:09
liczyrzepa jak żyłaś/ żyłęś do tej pory bez odblasków? Pytam się jak? Koniecznie mi odpowiedz, bo boję się od dzisiaj wyjść z domu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group