• Wtorek, 25 czerwca 2019
  • Godz. 3:31
  • Imieniny: Doroty, Łucji, Wilhelma
  • Czytających: 2898
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Od 20 lat nie ma województwa wałbrzyskiego

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 9:38
Aktualizacja: 10:47
Autor: red
Fot. ilustracyjne
31 grudnia 1998 roku przestało istnieć województwo wałbrzyskie, które od 1 stycznia 1999 roku weszło w skład województwa dolnośląskiego.

Województwo wałbrzyskie – istniejące w latach 1975–1998 - to jednostka administracyjna najwyższego szczebla, położona w południowo-zachodniej Polsce o powierzchni 4169 km², składająca się z 15 gmin miejskich i 30 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Graniczyło na zachodzie z województwem jeleniogórskim, na północy z legnickim i wrocławskim, na wschodzie z opolskim, a na południu z Czechosłowacją (później Czechami). Siedziba władz wojewódzkich znajdowała się w Wałbrzychu. Z dniem 1 stycznia 1999 roku terytorium województwa weszło w skład nowo powstałego województwa dolnośląskiego.

A jak wspominają tamten okres mieszkańcy naszego miasta?
- Z jednej strony prestiż był większy, ale z drugiej, nie widzę jakichś istotnych zmian - uważa pan Wojciech.

Rafał Strycha twierdzi inaczej.
- Byłem wtedy młodym człowiekiem, kiedy mieliśmy województwo wałbrzyskie i niemal wszystko można było załatwić w Wałbrzychu. Chodzi mi o to, że sprawy formalne nie trzeba było jeździć załatwiać po urzędach wojewódzkich do Wrocławia, jak to wygląda niestety czasem teraz.

Pani Anna zapytana przez nas o ten temat odpowiada:
- Zmieniła się nazwa, zniknęły niektóre urzędy, ale w gruncie rzeczy uważam, że ograniczenie liczby województw z 49 do 17 nie miało większego sensu.

A co Państwo uważacie na ten temat? Zachęcamy do wyrażania własnych opinii w komentarzach pod artykułem.

Twoja reakcja na artykuł?

7
30%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
14
61%
Złości
1
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~wojewodzki 7-01-2019 13:04
Było województwo było więcej pieniędzy, a teraz wszystko przejmuje Wrocław. Opole protestowało bo też mieli stracić województwo, ale wyprotestowali i mają zachowane. Tu w Wałbrzychu nie walczył o to, nie walczy nikt o Wałbrzych nikt się nie upomina o nic. Nawet pozbawili Wałbrzych grodzkości wtedy, nie utworzyli Sądu Okręgowego, wszystkie miasta byłe wojewódzkie mają tylko nie Wałbrzych.
~Siuzdak 7-01-2019 18:39
Wałbrzychowi jest zupełnie zbędny Sąd Okręgowy. Natomiast niezbędny jest Sąd Plemienny.
~Troll 13-01-2019 15:42
do: ~Siuzdak (18:39)
Hm..I zaraz będziesz posądzony o jakiś tam antysemityzm..
~Olo 7-01-2019 20:56
Prosty przykład gdyby walbrzych był województwem to na pewno miałby węzeł z dostępem do S3 i inne drogi szpitale a tak 80% Wrocław 20%reszta wojewodztwa
~D... 8-01-2019 20:21
Województwo to prestiż i nie ma tu żadnej dyskusji! Teraz Wałbrzych jest drugim co do wielkości miastem Dolnego Śląska, ale to Wrocław jest kojarzony szeroko jako jego stolica, a cała reszta to tylko bliższe czy dalsze jego okolice. Przywracanie właściwej dla Wałbrzycha na mapie kraju to pomysł województwa sudeckiego, utworzonego z południowej części Dolnego Śląska i ewentualnie kawałek opolskiego - po Nysę, może Prudnik. To region dość spójny geograficznie, podgórski i górzysty, na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego. Stolica w Wałbrzychu, największe miasta to Jelenia Góra, Świdnica, Kłodzko, Nysa. Ten projekt obroniłby się, chociaż pomocy zewnętrznej na pewno potrzebowałby bardzo dużo. Ale odcięcie Wrocławia przestałoby zawyżać statystyczne wyniki ekonomiczne, więc obraz byłby bliższy prawdy. Sojuszu dla takiej zmiany mapy szukać trzeba... na Środkowym Pomorzu, gdzie podobny pomysł mają w Koszalinie i Słupsku. Oba te miasta także się na uboczu swoich województw i w cieniu Szczecina oraz Gdańska/Trójmiasta. Oni też chcieliby się oderwać na swoje. My popierajmy ich, oni nas, razem będzie większa siła głosu, może ktoś usłyszy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group