Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3285
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Odważne kino w Wałbrzychu

Środa, 22 maja 2013, 6:27
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Odważne kino w Wałbrzychu
Fot. organizatorzy
Już w piątek 24 maja, na Dolnym Śląsku rozpoczyna się trzydniowe tournée odważnych filmów z całego świata. W ramach Brave Films on Tour w wałbrzyskim kinie „Apollo” odbędą się projekcje dokumentów wielokrotnie nagradzanych na festiwalach filmowych. Zobaczymy „Angielskiego Chirurga” w reżyserii Geoffrey’a Smitha oraz „Samsarę” Rona Fricke.

Będzie to przedsmak 8. edycji Przeglądu Filmowego Brave Festival zaplanowanego na 8 – 12 lipca we Wrocławiu. Jak co roku podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostaną unikatowe filmy dokumentalne i fabularne, poruszające kwestie tradycji, tożsamości i sprzeciwu wobec wypędzenia z kultury – czyli tematów oscylujących w kręgu zainteresowania Brave Festival. Przegląd Filmowy Brave corocznie podzielony jest na trzy cykle tematyczne: BRAVE FOCUS, BRAVE CONTEXTS oraz BRAVE PEOPLE DOC.

W ramach Brave Films on Tour w wałbrzyskim kinie „Apollo” odbędą się trzy projekcje wybranych obrazów z programu 8. edycji Przeglądu Filmowego Brave Festival. Tournée rozpocznie się w piątek 24 maja zamkniętymi pokazami dla uczniów szkół gimnazjalnych. W weekend 25 i 26 maja filmy będzie mógł zobaczyć już każdy.

W piątek i sobotę zaprezentowany zostanie ciekawy dokument z cyklu BRAVE PEOPLE DOC pt. „Angielski Chirurg” w reżyserii Geoffrey’a Smith’a. Jest to opowieść o lekarzu, który od piętnastu lat operuje pacjentów za darmo w jednym z kijowskich szpitali, udowadniając że bohaterstwo przybiera różne formy, ale zawsze dotyczy altruistycznego podejścia wobec drugiego człowieka. Każdego dnia ratuje on ludzi skazanych przez przestarzały ukraiński system służby zdrowia na śmierć. W filmie nie brakuje scen trzymających w napięciu, takich jak 15-minutowa sekwencja operacji mózgu dokonywana bez znieczulenia i… za pomocą wiertarki Boscha. Obraz ten jest warty uwagi również ze względu na muzykę, którą specjalnie na tę okazję skomponował Nick Cave.

Drugą propozycją dla widzów z Wałbrzycha jest film z cyklu BRAVE CONTEXTS pt. „Samsara” w reżyserii Rona Fricke. Film ten zabierze widzów w zapierającą dech w piersiach podróż przez 25 krajów i kultur, ukazując najbardziej intrygujące zakątki i tradycje świata. Ciekawostką jest fakt, iż dokument w całości zmontowany jest wyłącznie na taśmie 70 mm, dzięki czemu oglądanie go na dużym ekranie jest niesamowitym przeżyciem. Doskonały dodatek do pięknych obrazów stanowi pulsująca w tle muzyka Lisy Gerrard i Dead Can Dance.

Bilety na seanse weekendowe w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina „Apollo”, ul. Armii Krajowej 42. Szczegółowe informacje na temat Brave Films on Tour oraz Przeglądu Filmowego Brave Festival na www.bravefestival.pl

BRAVE FILMS on tour:

Projekcje wybranych filmów z programu 8. Przeglądu Filmowego Brave Festival 2013 w kinach w WAŁBRZYCHU (KINO APOLLO), LEGNICY (KINO PIAST) oraz JELENIEJ GÓRZE (KINO LOT) w dniach 24-26 maja, 2013.

Szczegółowy program i informacje na www.bravefestival.pl/index.php/pl/program/dolny_slask

WAŁBRZYCH, KINO APOLLO, UL. ARMII KRAJOWEJ 42:

24 maja, godz. 11.00 (pokaz zamknięty dla młodzieży szkolnej)
Angielski chirurg/The English Surgeon reż. Geoffrey Smith, Wielka Brytania 2007, 93 min

25 maja, godz. 16.00 bilety 10 PLN
Angielski chirurg/The English Surgeon reż. Geoffrey Smith, Wielka Brytania 2007, 93 min

26 maja, godz. 16.00, bilety 10 PLN
Samsara reż.. Ron Fricke USA 2011, 102 min.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group