Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 4314
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Odzież streetwear – historia współczesnego stylu ubran. Sprawdź!

Poniedziałek, 1 lipca 2024, 8:31
Aktualizacja: 12:28
Autor: materiał partnera
Wałbrzych/Kraj: Odzież streetwear – historia współczesnego stylu ubran. Sprawdź!
Fot. użyczone
Streetwear to styl, który wywodzi się z kalifornijskich subkultur surferskich i skate'owych lat 70. i 80. XX wieku. Choć jego korzenie są głęboko osadzone w sportach ulicznych i młodzieżowej kulturze rebelii, streetwear ewoluował, przekształcając się w szeroko rozpoznawalny trend w modzie globalnej. W jaki sposób? Sprawdź!

Ciuchy streetwear – początki i ewolucja w stronę hip-hopu

Historia streetwearu zaczyna się wtedy, gdy surferzy i skaterzy zaczęli produkować własne koszulki, spodnie i akcesoria. Marki takie jak Stussy, której założycielem jest Shawn Stussy, stały się jednymi z pierwszych, które zdefiniowały ten styl, sprzedając podpisane koszulki i deski surfingowe. To były pierwsze kroki w kierunku komercjalizacji streetwearu.

W latach 90. streetwear zaczął być coraz bardziej widoczny w mainstreamowej kulturze, szczególnie poprzez wpływ hip-hopu, który adaptował i propagował ten styl na całym świecie. Marki takie jak Tommy Hilfiger, Polo Ralph Lauren i Nautica stały się popularne wśród artystów hip-hopowych, a odzież streetwear stała się pełnoprawnym członkiem mainstreamowej mody. Zaczął on łączyć się z modą wysoką, co było szczególnie widoczne w projektach takich osobistości jak Giorgio Armani czy Chanel, które zaczęły inkorporować elementy uliczne do swoich kolekcji.

Lata 2000 – rozkwit, hybrydyzacja i ostateczna forma streetwearu

Odzież hip hop? Streetwear to o wiele więcej! Na początku nowego tysiąclecia, streetwear kontynuował swoją ekspansję, przenikając do różnych aspektów kultury, od muzyki po sztukę i modę. Marki takie jak Supreme, BAPE (A Bathing Ape), Off-White, i Yeezy by Kanye West zyskały kultowy status, łącząc high fashion z ulicznym stylem. W tym czasie streetwear zaczął być również bardziej ekskluzywny i pożądany dzięki limitowanym edycjom i współpracom z artystami oraz innymi markami modowymi.

Dzisiaj streetwear stanowi integralną część modowego świata. Z jednej strony utrzymuje swoje korzenie w kulturze skate i surf, z drugiej związana jest nierozerwalnie z subkulturą hip-hopową. Z trzeciej zaś wreszcie jest stałym elementem kolekcji dużych domów mody jak Gucci czy Louis Vuitton, które często zatrudniają projektantów ze świata streetwearu, jak na przykład Virgil Abloh, który stał się dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton. Współczesny streetwear to nie tylko odzież, ale również sposób na wyrażenie siebie i przynależności do określonej subkultury lub społeczności.

Odzież streetwear a wpływ na kulturę

Streetwear ma także znaczący wpływ na społeczne i kulturowe aspekty życia, stając się sposobem na wyrażanie postaw, przynależności grupowej oraz statusu społecznego. To także przestrzeń dla dialogu międzykulturowego i wymiany kreatywności, co czyni go nie tylko elementem modowym, ale ważnym zjawiskiem kulturowym.

Streetwear, wywodzący się z kalifornijskich subkultur surferskich i skate'owych, przeszedł długą drogę od prostych koszulek do pełnoprawnego segmentu w globalnej modzie. Dzięki swojemu głębokiemu zakorzenieniu w różnych subkulturach streetwear stał się nie tylko trendem modowym, ale także ważnym zjawiskiem kulturowym, umożliwiającym wyrażenie indywidualności i przynależności społecznej!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
33%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group