Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3265
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Otwarcie centrum pulmonologicznego w Wałbrzychu

Środa, 4 grudnia 2013, 15:25
Aktualizacja: 22:28
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Otwarcie centrum pulmonologicznego w Wałbrzychu
Fot. użyczone
Nowoczesne centrum pulmonologiczne w Wałbrzychu może przyjąć pierwszych pacjentów.

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie obiektu, który będzie służył nie tylko górnikom z Wałbrzycha i okolic, ale również pacjentom z chorobami płuc z całego Dolnego Śląska. Centrum znajduje się w nowym skrzydle Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Obiekt pomieści ponad 70 łóżek. Budowa i zakup wyposażenia centrum kosztowały 27,8 mln zł, z czego ponad 15 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej.

Czterokondygnacyjne centrum zajmuje powierzchnię prawie 4,5 tys.m2. Jego budowa była możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu. Aż 85% kwoty potrzebnej do wykonania obiektu to wsparcie UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Z Centrum Pulmonologii, oprócz byłych górników kopalń węglowych, będą korzystali czynni zawodowo górnicy licznych w regionie kopalń surowców skalnych czy zakładów współpracujących z górnictwem. Jest to zupełnie nowa jakość oraz oferta leczenia.

W obrębie Centrum funkcjonować będą dwa oddziały: pulmonologiczny, nefrologiczny oraz centralna apteka szpitalna. Planuje się uruchomienie 75 łóżek oraz 24 stanowisk dializacyjnych. Oddział nefrologii usytuowany będzie w pobliżu stacji dializ. Zaprojektowany na 16 łóżek, z pełnym zapleczem administracyjno-zabiegowym, będzie stanowić zamkniętą funkcjonalnie przestrzeń. Powierzchnia użytkowa Centrum wynosić będzie 4 413 m2;, w tym powierzchnia oddziału pulmonologicznego 2 963 m2.

FOTO: KAZIMIERZ MASIUK

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group