Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5119
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Otwarcie Cmentarza Żołnierzy Armii Czerwonej

Środa, 27 listopada 2013, 17:30
Aktualizacja: Piątek, 29 listopada 2013, 9:16
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Otwarcie Cmentarza Żołnierzy Armii Czerwonej
Fot. Robert Bajek
Zakończyły się prace polegające na renowacji niszczejącego od dawna Cmentarza Żołnierzy Armii Czerwonej w Wałbrzychu. Wczoraj nastąpiło uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza, poprzedzone spotkaniem w wałbrzyskim Ratuszu.

W spotkaniu w wałbrzyskim Ratuszu udział wzięli między innymi: Aleksander Aleksiejew - Ambasador Nadzwyczajny Federacji Rosyjskiej w Polsce, Wiaczesław Polovinkin - przedstawiciel Ministerstwa Obrony przy Ambasadzie Rosyjskiej w Polsce, Władimir Tkaczew - Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, Józef Dymalski - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Zygmunt Nowaczyk – Wiceprezydent Wałbrzycha, Anna Romańska – Przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha, płk Waldemar Bartłomiejczak - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu, ks. mitrat Eugeniusz Cebulski a także przedstawiciele wałbrzyskiego starostwa, przedstawiciele sąsiednich gmin oraz członkowie społecznej rady do spraw renowacji Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Wałbrzychu.

- Problem zdewastowanego cmentarza na Gaju był dostrzegany przez władze samorządowe, władze miasta i organizacje społeczne, w tym Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód. Rada Miejska Wałbrzycha w marcu 2007 roku wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia pomiędzy Wojewodą Dolnośląskim a Gminą Wałbrzych na powierzenie jednostce samorządu terytorialnego utrzymanie grobów i Cmentarza Wojennego. Miasto na mocy porozumienia z Wojewodą Dolnośląskim w 2007 roku przystąpiło do sporządzenia dokumentacji projektowej na przebudowę Cmentarza Wojennego Żołnierzy Radzieckich. Dokumentacja ta pod koniec 2007 roku została wykonana, jednak zabrakło środków finansowych na gruntowny remont. Stan ten trwał do połowy 2011 roku, gdzie przy akceptacji Prezydenta Miasta Wałbrzycha, po rozmowach z Leszkiem Solarkiem - prezesem wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód, oraz podczas wizyty Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu – pana Władimira Tkaczewa podnosiliśmy ten problem. Inicjatywa renowacji cmentarza uzyskała akceptację Jego Ekscelencji Aleksandra Aleksiejewa - Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce w październiku 2012 roku, podczas jego wizyty w Wałbrzychu. Od tej wizyty rozpoczęły się przygotowania do podjęcia prac renowacyjnych cmentarza. Ciężar projektowy przedsięwzięcia wraz z zabezpieczeniem środków finansowych na ten cel wzięła na siebie Ambasada Federacji Rosyjskiej. Gmina wraz z powołaną społeczną radą do spraw renowacji cmentarza wspierała całe przedsięwzięcie w postaci szybkiego załatwiania wymaganych procedur administracyjnych a także wyremontowaniu drogi prowadzącej do cmentarza i nasadzeń krzewów na cmentarzu. Dzisiaj jesteśmy uczestnikami oddania tego cmentarza po jego gruntownym remoncie – powiedział Zygmunt Nowaczyk

Cmentarz powstał w maju 1945 roku. Znajdują się na nim zarówno mogiły indywidualne jak i zbiorowe. W sumie pochowano tam 534 osoby. Prace renowacyjne prowadzone na Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej zostały w całości sfinansowane przez stronę Rosyjską.

-Teraz będziemy razem otwierać wyremontowany cmentarz Żołnierzy Radzieckich, którzy leżą tutaj, w Wałbrzychu. To bardzo dobra okazja, żeby przypomnieć, że w czasie II Wojny Światowej byliśmy razem, nie tylko w Rosji, w Warszawie ale też w Berlinie. Tylko wojsko Radzieckie i Polskie było w Berlinie. Nie wiem dlaczego teraz się o tym nie mówi. Uważam, że należy o tym pamiętać. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim Państwu, którzy pracowali razem z nami, żeby ten cmentarz był gotowy. Uważam, że nasze spotkanie, nasza wspólna praca jest bardzo dobra. To jest bardzo dobry przykład dla wszystkich osób w Rosji i w Polsce, że nasze stosunki nie muszą być tylko stosunkami Moskwy i Warszawy. One są bardzo skomplikowane, bardzo szczególne, bardzo wiele warte. Teraz mówi się wiele o 2015 roku, który będzie rokiem Polski w Rosji i Rosji w Polsce. I to nie musi być tylko rok Warszawy w Rosji i Moskwy w Polsce. Uważam, że na poziomie regionalnym musimy pracować, żeby ludzie, którzy żyją we wszystkich regionach Polski i we wszystkich regionach Rosji mieli możliwość znalezienia przyjaciół po drugiej stronie granicy, mogli nawiązać nowe kontakty i pozytywne relacje – powiedział Aleksander Aleksiejew - Ambasador Nadzwyczajny Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza rozpoczęło się od Hymnów Polski i Rosji. Następnie w krótkich słowach przypomniana została historia tego miejsca i pochowanych na nim osób. Cmentarz i znajdujące się na nim mogiły zostały poświęcone. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod znajdującym się na cmentarzu pomnikiem. Uroczystość prowadził jej współorganizator - Leszek Solarek - prezes wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód.

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group