Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2693
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Palmiarnia do odnowy

Wtorek, 29 sierpnia 2017, 11:10
Aktualizacja: 11:11
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Palmiarnia do odnowy
Fot. Piotr Skomorokiewicz
Do końca sierpnia Urząd Miejski w Wałbrzychu przedłużył termin składania ofert dotyczących remontu w wałbrzyskiej Palmiarni. Inwestycja współfinansowana jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG.

- Pierwszy etap prac obejmuje renowację zniszczonych szklarni. Są to szklarnie od nr 7 do nr 12 i szklarnia nr 26. Rozebrany i wybudowany na nowo zostanie budynek gospodarczy znajdujący się od strony ul. Wilczej – mówi Zbigniew Mudy, Kierownik Palmiarni.

Na pierwszy etap remontu Palmiarni gmina Wałbrzych pozyskała środki w wysokości około 4 mln złotych w ramach projektu „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu”. Projekt jest realizowany wspólnie z czeskim ogrodem zoologicznym Zoo Dvůr Králové. W ramach tej współpracy dojdzie również do wymiany miedzy stronami. Do wałbrzyskiej Palmiarni trafi kilka zwierząt z Czech, natomiast Zoo Dvůr Králové wzbogaci się o egzotyczne rośliny.
- Wymiana będzie możliwa dopiero po odpowiednim dostosowaniu obiektu. Utworzenie specjalnych boksów jest jednym z założeń remontu. Zwierzętami, które do nas trafią będą lemury. Natomiast od strony czeskiej otrzymaliśmy listę roślin, które chcieliby mieć w swoim ogrodzie zoologicznym – dodaje Zbigniew Mudy.

Na tym nie zakończą się prace w Palmiarni. Dzięki przyznanej w ubiegłym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji na prace remontowo-konserwatorskie możliwa będzie dalsza odnowa kompleksu. Kwota dotacji to 30 mln zł, z czego 20 mln zł zostanie przeznaczone na prace w Palmiarni, a pozostałe 10 mln zł pokryje koszty remontu barokowej części Zamku Książ.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group