Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 2963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Palmiarnia jest nasza

Środa, 5 września 2012, 14:01
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2012, 6:57
Autor: PAW
Wałbrzych: Palmiarnia jest nasza
Fot. użyczone
Dziś odbył się kolejny przetarg w sprawie sprzedaży wałbrzyskiej Palmiarni. Nieruchomość zakupiła Gmina Wałbrzych.

O zamiarze kupna Palmiarni prezydent Roman Szełemej mówił już podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha. Jego zdaniem, kupno Palmiarni stało się koniecznością, bowiem obiekt zaczął popadać w ruinę i należało go ratować.
- Wcześniej Agencja Nieruchomości Rolnej ogłaszała wiele przetargów na zbycie tej nieruchomości, ale nie było chętnych. Pewnie odstraszała ich nieco cena, bo żądano za Palmiarnię nawet 8 milionów zł – mówi prezydent Roman Szełemej.

12 przetargów na zbycie Palmiarni nie przyniosło efektu. Dziś Gmina Wałbrzych kupiła obiekt za 2 459 400 zł, co stanowi 90% jej ceny wywoławczej. Gmina będzie wnioskowała do Agencji Nieruchomości Rolnych o obniżenie ceny sprzedaży do 50% wartości (z uwagi na jej zabytkowy charakter) i rozłożenie płatności na raty.Podpisanie aktu notarialnego (umowy kupna-sprzedaży) nastąpi w ciągu miesiąca.

- To bardzo ważny dzień. Ratujemy palmiarnię, jedną z pięciu w Polsce. Potencjalnie najpiękniejszą, ale w trudnym stanie. Przywrócenie dawnego blasku wymaga dużego wysiłku. Będziemy poszukiwać przede wszystkim środków zewnętrznych na modernizację - powiedział Roman Szełemej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Gmina Wałbrzych w tym roku zapłaci dotychczasowemu właścicielowi Palmiarni, a więc Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa, ponad 800 tysięcy złotych. Resztę Gmina będzie spłacać przez kolejne cztery lata.

Teraz przed zadaniem uratowania obiektu stanie Krzysztof Urbański, prezes Przedsiębiorstwa Zamek Książ. To właśnie Zamek Książ będzie zarządzał Palmiarnią. Zresztą Krzysztof Urbański ma już kilka pomysłów, o których mówił podczas sesji, jak uratować Palmiarnię przed upadkiem. Większym problemem jest zdobycie środków finansowych na konieczne remonty. Dziś prezes Urbański zapowiedział, że Przedsiębiorstwo Zamek Książ będzie szukać tych środków z kilku źródeł. Liczy na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Wspólnie stworzymy ciekawą ofertę dla mieszkańców i turystów. Już dzisiaj mogę zaprosić na przyszłoroczne święto kwiatów, które odbędzie się w zamku i na terenie palmiarni - zapowiedział prezes Krzysztof Urbański.

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group