Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 1950
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Palmiarnia jest nasza

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 5 września 2012, 14:01
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2012, 6:57
Autor: PAW
Fot. użyczone
Dziś odbył się kolejny przetarg w sprawie sprzedaży wałbrzyskiej Palmiarni. Nieruchomość zakupiła Gmina Wałbrzych.

O zamiarze kupna Palmiarni prezydent Roman Szełemej mówił już podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha. Jego zdaniem, kupno Palmiarni stało się koniecznością, bowiem obiekt zaczął popadać w ruinę i należało go ratować.
- Wcześniej Agencja Nieruchomości Rolnej ogłaszała wiele przetargów na zbycie tej nieruchomości, ale nie było chętnych. Pewnie odstraszała ich nieco cena, bo żądano za Palmiarnię nawet 8 milionów zł – mówi prezydent Roman Szełemej.

12 przetargów na zbycie Palmiarni nie przyniosło efektu. Dziś Gmina Wałbrzych kupiła obiekt za 2 459 400 zł, co stanowi 90% jej ceny wywoławczej. Gmina będzie wnioskowała do Agencji Nieruchomości Rolnych o obniżenie ceny sprzedaży do 50% wartości (z uwagi na jej zabytkowy charakter) i rozłożenie płatności na raty.Podpisanie aktu notarialnego (umowy kupna-sprzedaży) nastąpi w ciągu miesiąca.

- To bardzo ważny dzień. Ratujemy palmiarnię, jedną z pięciu w Polsce. Potencjalnie najpiękniejszą, ale w trudnym stanie. Przywrócenie dawnego blasku wymaga dużego wysiłku. Będziemy poszukiwać przede wszystkim środków zewnętrznych na modernizację - powiedział Roman Szełemej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Gmina Wałbrzych w tym roku zapłaci dotychczasowemu właścicielowi Palmiarni, a więc Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa, ponad 800 tysięcy złotych. Resztę Gmina będzie spłacać przez kolejne cztery lata.

Teraz przed zadaniem uratowania obiektu stanie Krzysztof Urbański, prezes Przedsiębiorstwa Zamek Książ. To właśnie Zamek Książ będzie zarządzał Palmiarnią. Zresztą Krzysztof Urbański ma już kilka pomysłów, o których mówił podczas sesji, jak uratować Palmiarnię przed upadkiem. Większym problemem jest zdobycie środków finansowych na konieczne remonty. Dziś prezes Urbański zapowiedział, że Przedsiębiorstwo Zamek Książ będzie szukać tych środków z kilku źródeł. Liczy na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Wspólnie stworzymy ciekawą ofertę dla mieszkańców i turystów. Już dzisiaj mogę zaprosić na przyszłoroczne święto kwiatów, które odbędzie się w zamku i na terenie palmiarni - zapowiedział prezes Krzysztof Urbański.

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

Maku 5-09-2012 14:17
Piękny obiekt, godny ratowania. Czy jeśli jego stan jest taki katastrofalny, to próbowano obniżyć jego cenę z taką samą determinacją jaką wykazał Prezydenta Wałbrzycha w przypadku innych działań?
~uleks 5-09-2012 15:59
Bardzo dobrze.ze kupiono palmiarnie.Palmiernia to symbol Wałbrzycha.Jest palmiarnia znaczy idzie ku dobremu.pzdr
~lucha1 5-09-2012 16:07
Bardzo dobrze.Brawo Panie Urbański i Panie Prezydencie.Palmiarnie trzeba ratować.
~ 5-09-2012 16:23
w tej sprawie popieram goscia całkowicie.brawo!
~benkmen 5-09-2012 16:41
Pozytywy zadziałały. CUD.
~gosc1111 5-09-2012 17:37
Brawo! Brawo! Brawo! Symbol Wałbrzycha uratowany, teraz tylko mądrze połączyć to z atrakcjami Zamku Książ, by turyści odwiedzali oba obiekty. Może jakieś darmowe nyski, meleksy lub bryczki z Zamku Książ dla turystów do palmiarni?
~meksyk 5-09-2012 17:39
No to szpitala Sokołowskiego, powiększony o budynek IV LO będzie i zakład ziołolecznictwa. he he he
~ 5-09-2012 18:44
WAŁBRZYCH=GRODZKOŚĆ=PALMIARNIA
~myślący 5-09-2012 19:02
=Bieda
~super 5-09-2012 19:53
super panie prezydencie tak trzymac
~kl 5-09-2012 20:42
No i następny gniot Pana Romana, zobaczymy jak będzie straty przynosić co wtedy, czy zastanowili się Panowie ile będzie kosztować jej utrzymanie. Imperializm ubogich. Głupota tego Pana nie zna granic. Jaki symbol, górnictwo też było symbolem 600 lat kopano i każdy ma w nosie kopalnie i tych darmozjadów górników do ktorych przez 50 lat dokładaliśmy. Panie Szełemej zajmij się szkołami gdzie dzieci niepełnosprawne opieki nie mają bo nie ma kasy dla nauczycieli wspomagających a nie kase w błoto wyrzucaj.
~^^^ 5-09-2012 21:00
Głupota i pych anie znają granic. Jeden robi pokazówki na co niby stać Wałbrzych, a drugi nie mapojęcia przed jakim problemem stoi. Mówić o pomysłach i chęciach pozyskania pieniędzy może mówić - niech się Urbański pochwali na co i zkąd pozyskał środki. Niestety będzie bardzo cicho, cicho cicho sza.... Po co nyski, albo bryczki może palmiarnię przenieść bliżej Książa.
~^^^ 5-09-2012 21:01
Głupota i pych anie znają granic. Jeden robi pokazówki na co niby stać Wałbrzych, a drugi nie mapojęcia przed jakim problemem stoi. Mówić o pomysłach i chęciach pozyskania pieniędzy może mówić - niech się Urbański pochwali na co i zkąd pozyskał środki. Niestety będzie bardzo cicho, cicho cicho sza.... Po co nyski, albo bryczki może palmiarnię przenieść bliżej Książa.
~obserwator123 5-09-2012 21:46
Bryczki i meleksy raczej odpadają, bo trasa po Wrocławskiej z Książa do Palmiarni za bardzo ruchliwa.
~orion 5-09-2012 22:08
Facet zaciąga realne zobowiązania, - które będą spłacać jeszcze Wasze praprawnuki - bilansując je wirtualnymi tzn. nierealnymi przychodami/dochodami do budżetu - a gawiedź się cieszy ...Powodzenia życzę... Szczęście dla mnie, że mieszkam w Świebodzicach i tam trafiają moje podatki.
~ 5-09-2012 22:42
i podoba mi sie Prezydent robi swoje i ma gdzies tych co wiecznie sa niezadowoleni podziwaiam jego upor i pracowitosc od niego nalezy brac przyklad na takiego Prezydenta Walbrzych czekal latami i wreszcie sie doczekal !!!!
~marcin 5-09-2012 23:07
Śmiać mi się chcę, nie z posunięcia włodarzy, bo to czyn jak najbardziej chwalebny. Kilka pozytywnych komentarzy, a potem atak pełen jadu. A'la Maciarewicz, który chyba nim was zaraził. Skoro jest tyle świetnych pomysłów i tyle głupot czynionych przez Romka, dlaczego Wy nie jesteście prezydentami ? Powiem wam, po pierwsze ćwierćinteligenci, wyleczcie się z bezdennej głupoty, później zazdrości, a na końcu, znowu z głupoty, żeby czasem nie było nawrotów. A jak się wam dalej nie będzie podobać, no cóż, granic nie ma, droga wolna, tam gdzie ludzie lepsi i mądrzejsi ....
~do orion 6-09-2012 6:22
skoro mieszkasz w świebodzicach to na grzyba płaczesz? zajmij się swoim miastem
~kl 6-09-2012 7:37
Do Marcina zanim kogoś wyzwiesz od ćwierćinteligentów i jakiś tam innych napisze ci coś o angażowaniu się w politykę - Zbyt mądrzy w angażowanie się w politykę są karani rządami głupszych a kto to napisał to sobie znajdź. Zobaczymy za 2 lata jakie korzyści przyniosą rządy tego Pana.
~ 6-09-2012 10:36
czy ten czy inny Prezydent dokladnie byloby to samo jedni zadowoleni, drudzy nie. Kazy madry udziela rad, kryykuje a tak naprawde sam nie robi doslownie nic. Madrale wezcie sie za polityke i rzadzenie i pokazcie czy zrobicie to lepiej. Prezydent jest dopiero rok balagan, ktory zastal i ma jeszcze przed soba nie jest latwo wyprostowac kazdy z nas ma inne potrzeby, kazdemu z nas podoba czy nie podoba sie co innego. Uwazam, ze slusznie robi Prezydent , ze nie daje sie zwariowac nastrojom mieszkancow robi swoje dazac do polepszenia naszego miasta.
~do do orion 6-09-2012 17:48
U mnie w mieście wszystko ok ! Ja tylko "życzę powodzenia" w doprowadzaniu Wałbrzycha do katastrofy gdyż wówczas go zaorają i zaleją wodą... Będzie gdzie ryby łowić. Nie będę musiał jeździć do Mietkowa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group