Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 3855
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pamiątkowa tablica

Niedziela, 2 maja 2021, 10:27
Autor: JAZ
Wałbrzych: Pamiątkowa tablica
Fot. JAZ
Ayrton Senna zginął na torze Imola dokładnie 1 maja 1994 roku. Był to cios dla sportu motorowego. Sam wyścig, podczas którego dochodziło do wielu zdarzeń, kolizji i wypadków, też był specyficzny. Dzień przed tragicznym wypadkiem brazylijskiego kierowcy, na tym samym torze podczas kwalifikacji zginął Austriak Roland Ratzenberger. Senna bardzo to przeżył. Na wyścig zabrał ze sobą austriacką flagę. Chciał w ten sposób uhonorować zmarłego kierowcę. Nie zdążył. Wypadł z trasy i uderzył w betonową ścianę.

Do szpitala poleciał tym samym helikopterem co dzień wcześniej Roland Ratzenberger. Podczas przelotu do szpitala w Bolonii serca Senny dwukrotnie przestało bić. Lekarze ratowali go, ale ostatecznie nie byli w stanie nic zrobić. Obrażenia były zbyt rozległe. Kochany przez kibiców na całym świecie kierowca zmarł o 18:40 po kilku godzinach dramatycznej walki o jego życie.

Wczoraj przy ulicy Ayrtona Senny 1 w Wałbrzychu odsłonięto pamiątkową tablicę. Na swoją kolej czeka jeszcze obelisk.
- Bardzo chcieliśmy, żeby dzisiaj w tym miejscu odsłonięto pomnik tego wielkiego człowieka. Kochanego przez kibiców. Zawsze skorego do pomocy innym Ayrtona Senny – mówił Jerzy Mazur, były kierowca rajdowy i wyścigowy, pomysłodawca i twórca muzeum sportów motorowych w Wałbrzychu.

Jerzy Mazur zwrócił również uwagę, że pomysł budowy pomnika spotkał się z aprobatą nie tylko władz Wałbrzycha, ale też władz brazylijskich, czy rodziny kierowcy.
- Chcieliśmy, żeby podczas tego wydarzenia byli z nami obecni przedstawiciele ambasady brazylijskiej w Polsce, ale też bardzo liczyliśmy, że będziemy mogli gościć tu kogoś z rodziny Ayertona Senny. Szanujemy jednak zdrowie przede wszystkim. Liczymy na to, że po pandemii będzie to możliwe i spotkamy się tu na kolejnym wydarzeniu – dodał Jerzy Mazur, wskazując na zasłonięty obelisk.

Prezydent Roman Szełemej cieszył się również z tego, że inicjatywa Jerzego Mazura, otworzy Wałbrzych na świat.
- Dobrze, że są ludzie z pasją. Cieszy nas to, że w naszym mieście powstają takie projekty. Cieszy nas to, że dzięki nim Wałbrzych otwiera się na świat. Zarówno muzeum, osoba pana Jerzego Mazura oraz pomnik, będą miejscem, które z miłą chęcią odwiedzą sympatycy motosportu. Już dziś wielu z nich Wałbrzych kojarzy właśnie z tego miejsca. Teraz dodatkowo poza ulicą będzie tu jeszcze pomnik – cieszy się Roman Szełemej.

Obelisk zostanie odsłonięty w niedalekiej przyszłości.
- Kiedyś powiedziano mi, że piłka nożna w Brazylii jest jak religia. Okazuje się, że sam sport w tym kraju jest religią – dodaje prezydent.

- Czekamy na informację, kiedy brazylijska delegacja będzie mogła do nas przyjechać. Wszystko uzależnione będzie od sytuacji pandemicznej na świecie - dodaje Jerzy Mazur.

Twoja reakcja na artykuł?

12
63%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
2
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group