Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 3578
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pamiętali o kolegach

Poniedziałek, 23 grudnia 2019, 6:35
Aktualizacja: Wtorek, 24 grudnia 2019, 9:20
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Pamiętali o kolegach
Fot. Robert Bajek
Wzorem lat poprzednich pod pamiątkową tablicą na terenie cmentarza przy ulicy Moniuszki w Wałbrzychu zebrali się wczoraj członkowie rodzin, przyjaciele, koledzy, znajomi, wałbrzyska młodzież, przedstawiciele władz miasta, parlamentu i różnego rodzaju stowarzyszeń, aby oddać hołd górnikom, którzy zginęli podczas wybuchu metanu w KWK "Wałbrzych" w 1985 roku.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15.10. To właśnie o tej godzinie 22 grudnia 1985 roku w jednym z szybów KWK "Wałbrzych" doszło do wybuchu metanu, w którym zginęło 18 górników. Byli to: Jan Bielicki, Władysław Bancewicz, Józef Czertarski, Zygmunt Garnkowski, Bogusław Haręża, Janusz Juda, Andrzej Kratiuk, Henryk Mazurkiewicz, Artur Mićko, Zdzisław Siergiej, Paweł Słomski, Ryszard Szreiter, Ryszard Sądzyński, Zygmunt Słowikowski, Mirosław Sznajder, Roman Staśkiewicz, Tadeusz Wowk i Jacek Wiśniewski.

Tę największą w historii wałbrzyskiego górnictwa katastrofę jako jedyny przeżył Andrzej Zieliński. To z jego inicjatywy na cmentarzu przy ulicy Moniuszki powstała tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie i kolegów, którzy odeszli. Podczas uroczystości tradycyjnie zapalono 18 zniczy w kształcie lamp górniczych, a pod tablicą "Ku czci tragicznie zmarłych górników" złożono kwiaty. Jako że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia po oddaniu czci górnikom przyszedł czas na życzenia i dzielenie się opłatkiem.

Twoja reakcja na artykuł?

5
45%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
5
45%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group