Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3608
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Partia Razem o sporze zbiorowym w Toyocie

Środa, 20 lipca 2016, 10:01
Aktualizacja: 10:03
Autor: red
Wałbrzych: Partia Razem o sporze zbiorowym w Toyocie
Fot. użyczone
Drugie spotkanie stron sporu – przedstawicieli związków zawodowych NSZZ Solidarność, OPZZ Konfederacja Pracy i PZZ Kadra z reprezentantami pracodawcy zamknęło spór zbiorowy w wałbrzyskiej Toyocie.

W obecności mediatora Michała Kuszyka zostało podpisane porozumienie, na mocy którego pracodawca zobowiązał się do wypłaty jednorazowej nagrody 700 zł brutto dla wszystkich pracowników, uzgodnienia wraz ze związkowcami regulaminu wynagradzania, wspólnego wypracowania rozwiązania dotyczącego połączenia oceny pracowniczej i podwyżki płacy zasadniczej w kolejnych latach oraz zawieszenia systemu różnicowania podwyżek w oparciu o wynik moderacji.

Z uwagi na zapewnienia pracodawcy o staraniach w pozyskiwaniu nowego projektu, strona związkowa zrezygnowała z ubiegania się o dodatkową podwyżkę pensji zasadniczej w bieżącym roku fiskalnym. Wcześniej firma podwyższyła wynagrodzenia średnio o 4% i wypłaciła pracownikom premię w wysokości od 1000 do 1600 zł brutto.

O sporze zrobiło się głośno w lutym, kiedy przewodniczący związków zawodowych działających w Toyocie zwołali konferencję prasową, podczas której zaprezentowali plakat wystosowany przez pracodawcę do pracowników. Z plakatu wynika, że terminowe wpływy wynagrodzenia i odprowadzanie składek ZUS wyróżniają wałbrzyską Toyotę na tle innych firm w regionie.

W połowie marca w Wałbrzychu pojawili się członkowie Zarządu Krajowego partii Razem – Adrian Zandberg i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, którzy w trakcie briefingu prasowego na Piaskowej Górze obiecali wsparcie dla związkowców z Toyoty w walce o godne warunki pracy i poszanowanie praw pracowniczych.
- W ramach współpracy partia Razem zaangażowała się w tworzenie ulotek i plakatów zachęcających pracowników do walki o swoje prawa. W czerwcu na łamach reporterskiego dodatku Gazety Wyborczej - Duży Format ukazał się bulwersujący reportaż „Piekło w gembie”, w którym pracownicy Toyoty opisują ciężkie warunki pracy w fabryce – mówią członkowie partii Razem.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group