Sobota, 1 kwietnia
Imieniny: Grażyny, Ireny
Czytających: 4526
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Paryż był kobietą

Wtorek, 19 października 2021, 8:23
Autor: red
Wałbrzych: Paryż był kobietą
Fot. użyczone
Wernisaż najgorętszej wystawy tej jesieni na Dolnym Śląsku odbył się w sobotę w Zamku Książ w Wałbrzychu. Paryż był kobietą to m.in. obrazy i grafiki Tamary Łempickiej z kolekcji prywatnego muzeum Villa La Fleur. W uroczystości wzięła udział zamieszkała w USA, prawnuczka słynnej malarki, Marisa De Lempicka.

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA oraz Zamek Książ w Wałbrzychu, zaprezentowały blisko dziewięćdziesiąt dzieł ze zbiorów prywatnego muzeum Villa La Fleur z podwarszawskiego Konstancina. To unikatowe na mapie polskich instytucji kultury muzeum powstało dzięki wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera, a także jego miłości do Paryża. Za prezentację zbiorów Villa La Fleur na najwyższym światowym poziomie odpowiada kurator i pomysłodawca wystawy Artur Winiarski. Jest on również autorem towarzyszącego wystawie wysmakowanego albumu z piękną kobaltową okładką. Zdobi ją reprodukcja obrazu Łempickiej pt. Kobieta z mandoliną z 1933 roku, bez wątpienia najbardziej spektakularnego dzieła zaprezentowanego na ekspozycji.

École de Paris jest terminem, jakim w 1925 r. francuski krytyk sztuki André Warnod, nazwał międzynarodową grupę artystów plastyków, przybywających do Paryża i osiedlających się na Montparnassie jeszcze przed pierwszą wojna światową. W większości byli to malarze i rzeźbiarze pochodzenia żydowskiego, pochodzący z Europy Środkowo – Wschodniej. Wśród artystów École de Paris, byli przedstawiciele kubizmu, fowizmu, ekspresjonizmu oraz postimpresjonizmu.

Właściciel kolekcji z żoną Agnieszka i rodziną wzięli udział w wernisażu wystawy. Otworzyli ją uroczyście prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, prezes Zamku Książ Anna Żabska oraz dyrektor Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Piotr Micek. W Książu można podziwiać obrazy, rysunki i rzeźby takich artystów, jak: Tamara Łempicka, Mojżesz Kisling, Mela Muter, Ludwik Markus (znany lepiej jako Louis Marcoussis) Eugeniusz Zak, Henri Hayden, Jean Lambert- Rucki, Nadia Léger i wielu innych.

Rok 2021 jest w Wałbrzychu Rokiem Kobiet, dlatego też prezentacja kolekcji wpisuje się doskonale w jego obchody. W jednej z sal, zatytułowanej: Tamara Łempicka – artystka tryumfująca, prezentujemy rysunki i grafiki z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, najbardziej znanej na świecie polskiej malarki; w kolejnej, pod hasłem: Kobiety w sztuce Montparnasse’u, pokazujemy portrety kobiet, a w jeszcze innej: Mistrzynie Montparnasse’u – sztuka kobiet– dzieła wielkich artystek.
Wystawa ta, zorganizowana we współpracy z Villa La Fleur i Zamkiem Książ w Wałbrzychu, wyznacza kierunek rozwoju współpracy Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA z Zamkiem. Można ją oglądać do 9 stycznia 2022 roku w ramach biletu zakupionego na zwiedzaniu zamku.

Twoja reakcja na artykuł?

6
43%
Cieszy
4
29%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
21%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group