Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3702
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pierwsza Kadrowa na pl. Kościelnym

Środa, 11 listopada 2009, 16:06
Aktualizacja: 16:16
Autor: Szela
Wałbrzych: Pierwsza Kadrowa na pl. Kościelnym
Fot. Szela
Występ chóru Zespołu Szkół Integracyjnych umilił uroczystość Święta Niepodległości w Wałbrzychu. Zabrzmiały znane i wzruszające pieśni “Marsz Pierwszej Brygady” oraz “Piechota”. Jednak tradycyjnie, na początek orkiestra górnicza zagrała Hymn Polski.

Mimo dojmującego zimna, rocznicowa uroczystość zgromadziła tłum mieszkańców miasta, równie liczne były delegacje, składające kwiaty i wieńce pod pomnikiem Niepodległości.
To był już kolejny element tegorocznych obchodów, wcześniej bowiem w Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Zamkowej odsłonięto tablicę, upamiętniającą profesorów z wyższych uczelni we Lwowie, bestialsko pomordowanych przez nazistów. Później uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do kościoła Aniołów Stróżów, gdzie została odprawiona msza w intencji Ojczyzny.

Spotkania w Dniu Święta Niepodległości pod pomnikiem przy pl. Kościelnym stały się już tradycją. Z pewnością obchody będą jeszcze bardziej okazałe, gdy pl. Kościelny, obecnie niegrzeszący urodą, zostanie przebudowany w ramach rewitalizacji Starówki. Teraz uczestnicy trochę się muszą tłoczyć na wąskiej ul. 1 Maja, nie przeszkadza to jednak w podniosłej zazwyczaj atmosferze uroczystości. Rozpoczynający uroczystość prezydent Piotr Kruczkowski przypomniał, że wolność można łatwo stracić, a jej odzyskanie może się okazać bardzo trudne. - O wolność należy walczyć nieustannie, a patriotyzm najlepiej wyrazić wartościową pracą na co dzień – mówił. Podkreślił też, że 11 listopada 1918 roku był dniem absolutnie przełomowym w dziejach naszej Ojczyzny. Do dziś jest symbolem starań i walki pięciu pokoleń Polaków.

Po okolicznościowym przemówieniu delegacje parlamentu, samorządów, kombatantów, związków Sybiraków i miłośników kresów wschodnich, służb mundurowych, studentów oraz młodzieży szkolnej złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, oddając hołd wszystkim tym, którzy oddali życie w walce o wolną Ojczyznę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group