Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2651
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Piotruś Pan" wypadł okazale

Niedziela, 25 września 2016, 12:52
Aktualizacja: Środa, 28 września 2016, 9:11
Autor: red
Wałbrzych: "Piotruś Pan" wypadł okazale
Fot. Robert Bajek
W Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbyła się premiera spektaklu pt. „Piotruś Pan” w reżyserii Karoliny Maciejaszek.

Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tej beztroskiej krainie dzieciństwa czas nie przemija a życie jest nieustającą przygodą.

Towarzyszami przygód Piotrusia jest grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy – dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii… Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhają niebezpieczeństwa: bohaterowie będą musieli zmierzyć się z piratami pod wodzą strasznego Kapitana Haka...

W wałbrzyskiej adaptacji odnajdziemy wszystkie elementy baśniowego świata z kart powieści o „Piotrusiu Panu”, układające się w linearną opowieść. Jednak reżyserka przedstawienia – Karolina Maciejaszek, patrzy na powieść sprzed ponad stu lat ze współczesnej perspektywy i przesuwa nieco akcenty:
Świat, który opisuje w swej powieści J.M. Barrie jest bardzo mocno spolaryzowany. Autor rozpina go na dwóch biegunach: mamy świat Piotrusia - chłopięcą krainę wiecznego dzieciństwa, kreacji i wyobraźni i świat Wendy – dziewczynki, która chce dorosnąć i wpisać się w nudny schemat życiowej rutyny. Jest świat dzieci – barwny i piękny, i świat dorosłych – którzy tracą umiejętność latania i nie potrafią marzyć. Patrząc dziś na powieść sprzed ponad stu lat, nie sposób nie poddać jej krytycznej analizie. Chciałabym ocalić Wendy – sprawić, by była ona równorzędną bohaterką do Piotrusia Pana, nie dyskryminować dziewczynek i odciąć się od stereotypowej interpretacji historii o Piotrusiu, jako opowieści awanturniczej, „chłopackiej”. Bo przecież jest to też bardzo piękna historia miłosna. Bardzo też chcę wierzyć, że można dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za swoje życie a jednocześnie nie utracić zdolności „latania”.

Niezaprzeczalnym atutem spektaklu jest różnorodność środków artystycznego wyrazu. W przedstawieniu znajdziemy elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki.

„Piotruś Pan” to spektakl familijny, na który zapraszamy całe rodziny. Przedstawienie jest pochwałą nieokiełznanej wyobraźni. Dzieci uczy, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale a ich rodziców – by pielęgnować w sobie dziecko. Bo nie ma lepszej płaszczyzny do dialogu niż wspólna zabawa.

(…) chodź, popłyńmy sobie razem
kosmos pod stopami tańczy
słońce w kształcie pomarańczy
księżyc to dostawca wrażeń
tu po drugiej stronie tęczy
mamy życie jak w madrycie
możesz być kim chciałeś skrycie
możesz być kim chcesz

w lot zrozumiesz że to umiesz
że to masz
na palce wstać i sięgnąć gwiazd
na pstryk na raz (…)
(piosenka ze spektaklu)

PIOTRUŚ PAN

Na podstawie powieści Jamesa Matthew Barrie go pt. „Piotruś Pan i Wendy”
adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
scenografia, kostiumy i projekcje: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
partie wokalne: Aleksander Różanek
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Patrycja Rojecka, Jakub Grzybek, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

BILETY: 25 zł (premiera), 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)
REZERWACJA: poniedziałek – piątek (w dni robocze) w godz. 09:00 – 15:00, tel. 74 666 73 40
KASA BILETOWA: czynna godzinę przed spektaklem, tel. 74 666 73 41.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group