Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5344
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Plany prezydenta

Piątek, 10 stycznia 2020, 11:16
Aktualizacja: Sobota, 11 stycznia 2020, 9:07
Autor: JAZ
Wałbrzych: Plany prezydenta
Fot. JAZ
Noworoczne spotkanie z prezydentem Romanem Szełemejem tradycyjnie już dało szansę na podsumowanie tego, co udało się w roku 2019 w Wałbrzychu zrealizować. Prezydent miasta podzielił się również planami, jakie są przed nami w roku 2020.

W Aqua Zdroju zebrali się przedstawiciele duchowieństwa, samorządowców, szkolnictwa, służb mundurowych. Wśród gości można było dostrzec także przedstawicieli miast partnerskich z merem Borysławia z delegacją towarzyszącą oraz szefem wydziału kultury z Freiberga na czele. Prezydent Roman Szełemej zaczął od podziękowań i żartobliwą zapowiedzią, że jego wypowiedź nie będzie długo trwała.

Rok 2019 był w Wałbrzychu przedstawiany jako Rok Europy. W jego trakcie na terenie Wałbrzycha dokonano wiele nowych inwestycji. W trakcie minionych 12 miesięcy dokończono również prace z roku 2018 i zapoczątkowano kilka inwestycji, które mają zostać oddane do użytku już w bieżącym roku.

Głównym tematem wypowiedzi prezydenta Wałbrzycha było zagadnienie obwodnicy, z którą firma Budimex walczy od 6 miesięcy.
- Bardzo przepraszamy za wszystkie niedogodności związane z budową obwodnicy, ale robimy to przede wszystkim dla mieszkańców. Jest to potężna inwestycja. Jej koszt przeliczono na 307 milionów złotych – mówił prezydent.

Sama obwodnica to około 6 kilometrów drogi, ale obwodnica to jednak nie tylko wspomniane 6 kilometrów. Największym problemem do pokonania są prace związane z drogami dojazdowymi, kładkami dla pieszych i całą infrastrukturą, jaka jest z tym związana. Ilość dróg dojazdowych wynosi aż 22 kilometry. Powiązana jest również z tym cała sieć węzłów drogowych, które muszą w odpowiedni sposób zostać wpasowane w oblicze Wałbrzycha.
- Prace w minionym roku były trudne. Ten niełatwy czas ma jednak dużo sukcesów. Dziękuję samorządowcom za wspólną ciężką pracę. Jeśli coś nam się udaje, to jest to nasz wspólny sukces, ale jeśli coś się nie uda, to jest to wyłącznie moja wina – żartował prezydent.

Rok Europy w Wałbrzychu zbiegł się ze sporą ilością otrzymanych i wykorzystanych przez Wałbrzych unijnych pieniędzy. Zwrócono również uwagę na rekordowy, bardzo udany, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Roman Szełemej bardzo ciepło wspominał również zamordowanego prezydenta Adamowicza, który był bardzo życzliwie nastawiony do Wałbrzycha. Później Roman Szełemej zaznaczył, jak ważne dla Wałbrzycha było podpisanie umowy na finansowanie południa Dolnego Śląska. W tej sprawie wałbrzyska delegacja gościła w Brukseli pracując nad strategią finansową na lata 2020-2030.

Sporo poświęcono uwagi oddanym do użytku nowym mieszkaniom, do których wprowadziły się nowe rodziny. Prezydent Roman Szełemej bardzo cieszył się z udanych projektów budowy żłobków, przedszkoli, ale także z finansowania projektów edukacyjnych – Szczęśliwa Trzynastka. Za trud włączony w ich realizację, Roman Szełemej dziękował przede wszystkim swojej zastępczyni, wiceprezydent Sylwii Bielawskiej.

W 2019 roku zainicjowano akcję STOP PLASTIK i to również było oczko w głowie prezydenta, który jednocześnie cieszył się z otwarcia RIPOK-a, czyli najnowocześniejszej w Polsce Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Przy okazji wspomniano akcję Czysty i Zielony Wałbrzych. Z okazji Dnia Drzewa posadzono 1500 drzew.

Nasze miasto w 2019 roku odwiedzali artyści, poeci, muzycy, filmowcy. Odbywały się festiwale, konferencje, autorskie spotkania, duże imprezy rozrywkowe. Mogliśmy zatem na żywo zobaczyć między innymi Michała Szpaka, Edytę Górniak. W wałbrzyskim półmaratonie wystartowało niemal 3 tysięcy biegaczy.

Centrum Kultury i Sztuki Starą Kopalnię odwiedziła rekordowa liczba gości. Na Festiwalu Kwiatów sprzedano ponad 45 tysięcy biletów, aż 15 tysięcy turystów odwiedziło Zamek Książ podczas Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Oddano do użytku wyremontowaną Palmiarnię, gdzie można także zobaczyć jej nowe nabytki: lemury.

W 2020 roku również wiele nas czeka. W mieście mają być remontowane szkoły, przedszkola i sale gimnastyczne. Zrealizowane zostaną projekty Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. Zostanie wykonana termomodernizacja i remonty budynków komunalnych w ramach rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Powstanie przystanek kolejowy Wałbrzych Centrum. Rozpoczną się remonty ulic na Sobięcinie i Piaskowej Górze. To realizacje inwestycji lokalnych, ale i większych, jak Droga Sudecka. Oczywiście kontynuowana będzie także budowa obwodnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

24
55%
Cieszy
1
2%
Hahaha
4
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
14
32%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group