Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plany wałbrzyskich filharmoników na sezon 2011/2012

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 10 września 2011, 12:18
Aktualizacja: 12:32
Autor: Sven
Agata Kielar–Długosz, Łukasz Długosz – soliści piatkowego koncertu, Jerzy Kosek , Krystyna Swoboda
Fot. Sven
W piątkowy wieczór, tradycyjnie o godzinie 19:00 zainaugurowany został XXXIV Sezon Artystyczny Filharmonii Sudeckiej. O samym koncercie piszemy w innym miejscu, natomiast tu przedstawiamy plany filharmoników na sezon 2011/2012.

Rozpoczęty w piątek nowy sezon w Filharmonii Sudeckiej będzie bardzo bogaty w wydarzenia, także takie, których uczestnikami będziemy mogli być w Wałbrzychu po raz pierwszy.

Będą oczywiście koncerty klasyczne, w czasie których będzie można usłyszeć utwory Henryka Wieniawskiego, Edvarda Griega, Beli Bartoka, Ludwiga van Beethovena, Jerzego Fryderyka Haendla i wielu innych.

Z reguły raz w miesiącu będą koncerty o innym charakterze. Prezentowana będzie muzyka operowa, operetkowa, musicalowa czy filmowa. Miłośników tej ostatni czeka prawdziwa gratka w postaci trzydniowego festiwalu pod nazwą „Dni Muzyki Filmowej”, który odbędzie się w dniach 14 – 16 października. W piątek będzie to „Na dobre i na złe” - koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego, w sobotę „W krainie baśni” - muzyka z filmów i kreskówek dla dzieci. Koncert poprowadzi Zbigniew Zamachowski, znany nie tylko z kina i teatru, ale także z dubbingu w filmach dla dzieci. Niedziela zarezerwowana została na „Światowe Przeboje Srebrnego Ekranu”.

Nowością tego sezonu będzie na pewno koncert zaduszkowy, który rozpocznie się o północy z 1 na 2 listopada w Kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła na Podzamczu.
Z kolei 31 grudnia Filharmonia Sudecka zaprasza na koncert sylwestrowy, a po jego zakończeniu na wspólne powitanie nowego roku. Już w przyszłym roku po raz pierwszy usłyszymy w Wałbrzychu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego, w powszechnej opinii fachowców uważany za jedną z najtrudniejszych kompozycji, jakie dotychczas powstały.

Orkiestra nie będzie się kurczowo trzymać swojej siedziby, ale będzie występować w innych miejscach. Poza wspomnianym koncertem zaduszkowym, będą to także występy w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie – Zdroju, z okazji Święta Niepodległości, w Kościele Zbawiciela, już w najbliższy piątek, 19 września. Usłyszymy orkiestrę Kameralną Filharmonii Sudeckiej, dyrygować będzie Bogusław Jan Bęben, a na organach zagra Roman Perucki. W programie:

G. F. Haendel: Koncert organowy g-moll op. 4 nr 1
T. Albinoni: Adagio g–moll
G. F. Haendel: Koncert organowy g-moll op. 4 nr 3
J. S. Bach: IV Suita orkiestrowa D-dur

Zaplanowane są także koncerty poza Wałbrzychem i Szczawnem, miedzy innymi w Kudowie-Zdroju, Świdnicy, Warszawie czy Częstochowie.

Z planów pozamuzycznych, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zakończona zostanie przebudowa wejścia do siedziby filharmonii. Przywrócone ma zostać wejście od ulicy, które istniało przed laty, a powstały w ten sposób hol stanie się eleganckim miejscem, zachęcającym do skorzystania z oferty Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group