Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2540
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pobrali krew uczniom ZS nr 5

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 12 listopada 2009, 19:08
Aktualizacja: 19:30
Autor: Daniel Wawryniewicz
Fot. Daniel Wawryniewicz
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odwiedziło dziś Zespół Szkół nr 5 w ramach akcji poboru krwi. Ilość oddanej krwi świadczy o tym, że uczniowie chętnie uczestniczyli w akcji.

Jak zwykle, uczniowie z Ogrodowej nie zawiedli. Od samego rana kolejki zainteresowanych pomocą ustawiały się do badania lekarskiego, które przeprowadzał Adam Jawny. - Nie możemy narzekać na frekwencję, chętnych jest bardzo dużo, zwykle mamy około 60 dawców, a jak do tej pory zarejestrowanych jest już około 40 osób - tłumaczy. - Przy tego typu akcjach, ważne jest także to, że można dowiedzieć się jaką mamy grupę krwi, a informacja ta jest niezbędna młodym, kierowcom, którym w razie wypadku te dane pozwalają przeżyć - opowiada. – W akcjach, jakie organizujemy w ratuszu czy bibliotece, biorą udział osoby z zewnątrz, z miasta. W akcję współorganizują pedagodzy, dopilnują i jest efekt – tłumaczy. Organizatorką akcji w ZS nr 5 jest Natasza Grabińska, która na co dzień jest nauczycielką geografii.

Oddanie krwi gwarantuje ekwiwalent kaloryczny oraz zwolnienie z zajęć lekycjnych w danym dniu. Mimo to - jak zapewnia Pani Natasza - większość dawców wraca na lekcje. - Mogą się zwolnić, jednak zaraz po poborze wracają do klasy. Jest koniec semestru, a uczniom zależy na ocenach, poza tym są takie przedmioty, na których po prostu trzeba być i nie można sobie pozwolić na nieobecności - tłumaczy.

- Już trzeci raz oddaję krew - mówi Katarzyna, jedna z dawców - robię to, bo nic mnie to nie kosztuje, a w ten sposób mogę komuś pomóc - tłumaczy z dumą. - To zawsze chłopcy są większymi panikarzami, dziewczyny są bardziej dzielne, mimo że jest ich mniej - śmieje się lekarz.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 14-11-2009 9:01
Oczywiście co dla niektórych to bardzo dobry pretekst do tego aby jednak na zajęcia nie wrócić. Co więcej znam osoby dorosłe, które idą oddać krew tylko po to, aby nie pojawić się w tym dniu w pracy ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group