Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2502
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Podsumowanie Czarnoborskich Dożynek i Święta Pieroga

Środa, 3 września 2014, 6:25
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2015, 7:39
Autor: opr.red.
REGION, Czarny Bór: Podsumowanie Czarnoborskich Dożynek i Święta Pieroga
Fot. użyczone/www.czarny–bor.pl
W radosnej atmosferze, przy akompaniamencie muzycznym Zespołów Ludowych i wbrew deszczowej pogodzie w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Czarnoborskie Dożynki Gminne i Święto Pieroga.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie, od Mszy Św. odprawionej na placu przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Uczestnicy nabożeństwa przed świątynią otrzymywali ręcznie robione kotyliony dożynkowe przygotowane przez podopiecznych gminnych świetlic. Biskup Legnicki - Jego Ekscelencja dr hab. ks. Zbigniew Kiernikowski powitał tłumnie zgromadzonych pod kościołem mieszkańców gminy oraz przybyłych gości. Pobłogosławił przyniesione kłosy zbóż, kwiaty i zioła uformowane w postaci wieńców dożynkowych, a następnie zaprosił wszystkich do wspólnej liturgii. Oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Janicki nadała obrzędom niezwykłe podniosły charakter.

Po Mszy Św. wielobarwny korowód dożynkowy, w skład którego weszli: władze gminy, Starości Dożynkowi – Państwo Marianna i Zygmunt Bejnarowiczowie z Czarnego Boru, reprezentanci zespołów ludowych, gminnych zespołów muzycznych, placówek oświatowych, setki mieszkańców oraz gości, z pieśnią na ustach, przeszedł ulicą Słoneczną na stadion sportowy. Wszyscy uczestnicy korowodu zadali sobie wiele trudu, aby ich stroje wyróżniały się spośród innych, były oryginalne i unikatowe, a jednocześnie wprowadzały ludową atmosferę.

Gminę odwiedzili także przedstawiciele miasta partnerskiego gminy Czarny Bór - czeskich Nechanic na czele ze starostą Jirim Pecharem oraz zaprzyjaźnionej gminy – Bodzentyna (powiat kielecki) na czele z Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki – Danutą Skrzeczyną. Gdy wszyscy uczestnicy korowodu dotarli na stadion Wójt Gminy zabrał głos – powitał wszystkich uczestników, podziękował za trud pracy rolników i zaprosił do wspólnego biesiadowania. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd Dzielenia Chlebem. Starości dożynkowi przekazali symboliczny bochen chleba Wójtowi, a zaproszeni goście częstowali symbolicznymi kawałkami chleba zgromadzonych na płycie boiska.

Następnie przyszedł czas na rywalizację o miano Najładniejszego wieńca dożynkowego. Najpierw w szranki stanęły sołectwa z gminy Czarny Bór. W oprawie muzycznej zaprezentowały wyplecione wieńce, które zostały poddane ocenie komisji konkursowej. W przepięknej oprawie, wśród śpiewów, sołectwa w całej krasie prezentowały pieczołowicie plecione wieńce.

W gminnej rywalizacji wieńcowej zwyciężyło – sołectwo Witków otrzymując bon o wartości 1.000,00, a dwa równorzędne Wyróżnienia trafiły do sołectw: Grzędy i Jaczków (bony po 500,00 zł). W Powiatowym Konkursie na Wieniec Dożynkowy konkurowały gminy Stare Bogaczowice, Czarny Bór (sołectwo Witków) i Mieroszów. Decyzją komisji konkursowej zwycięstwo przypadło gminie Czarny Bór, na II miejscu uplasował się Mieroszów, a na ostatniej pozycji podium Stare Bogaczowice. Do grup wieńcowych trafiły kolejno bony o wartości: 1.000,00, 750,00 oraz 500,00 zł.

Po uroczystościach dożynkowych przyszedł czas na inaugurację XI Święta Pieroga. Do konkursu już od godzin porannych zgłaszało się wiele podmiotów i osób indywidualnych. Rywalizacja na najsmaczniejsze pierogi toczyła się w trzech kategoriach: Kucharze Profesjonaliści, Instytucje i Organizacje oraz Ekipy Amatorskie. W każdej z kategorii zgłoszono ok. 10 dań pierogowych, które konkurowały ze sobą o miano najsmaczniejszych. Ocenie podlegały m.in. walory smakowe oraz dekoracja i estetyka potrawy. Decyzją komisji konkursowej laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Kucharze Profesjonaliści:

I miejsce Restauracja Swojak z Kamiennej Góry za pierogi z mięsem
II miejsce „Stołówka” Elżbieta Makuch z Czarnego Boru za pierogi owocowe
III miejsce Pierogowa Chata z Wałbrzycha – pierogi „O kurcze!”

Instytucje i Organizacje:

I miejsce Stowarzyszenie Seniorów Atrakcyjni z Czarnego Boru – pierogi z grzybami i jajkiem
II miejsce Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnym Borze – pierogi z kapustą i grzybami
III miejsce Zespół Szkół Nr 7 w Wałbrzychu za pierogi z kurczakiem i brokułami

Ekipy amatorskie:

I miejsce Barbara Rojecka z Witkowa za pierogi z mięsem
II miejsce Katarzyna Lema z Jaczkowa za pierogi z krupniokiem
III miejsce Stanisław Pogwizd z Witkowa za pierogi szpinakowe w sosie serowym

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu gastronomicznego. Wręczono także nagrody dla wszystkich biorących udział w kulinarnej rywalizacji.

Na uczestników imprezy czekał m.in. Biesiadny Stół Pierogowy wabił różnorodnością i szerokim wachlarzem pierogów o najrozmaitszych smakach. Każdy miał możliwość spróbować pysznych smakołyków, którymi częstowały ubrane w góralskie stroje hostessy. Można było wziąć udział w warsztatach ceramicznych i pierogowych, a następnie zjeść ulepione wcześniej przez siebie pierogi. Maluchy czas spędzały pod namiotami Centrum Kultury, gdzie czekało na nie mnóstwo atrakcji. Na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji, poza regionalną kuchnią i stanowiskami sołectw oraz innych organizacji, można było zakupić ręcznie robione ozdoby szklane, drewniane rzeźby, odzież z lnu oraz biżuterie. Swoją ofertę prezentowały także instytucje związane z rolnictwem, a mianowicie: Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego OT/ Wałbrzych, KRUS i ARMiR.

Przez cały czas do wspólnego biesiadowania zachęcali swoją żwawo graną muzyką –Zespoły Ludowe ze świętokrzyskiego, Zagrodna oraz niezawodni mieszkańcy gminy - Zespół Janicki. W między czasie przed publicznością występowali także Zespół Ludowy Grzędowianki i Zespół Radość z Witkowa. Zwieńczeniem imprezy był imponujący pokaz sztucznych ogni, który rozświetlił wieczorne niebo.

Obszerna fotorelacja z wydarzenia: TUTAJ

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group