Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2453
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku w oświacie, kulturze, sądownictwie i sprawach społecznych: maj – sierpień 2011

Niedziela, 1 stycznia 2012, 17:23
Aktualizacja: 17:24
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku w oświacie, kulturze, sądownictwie i sprawach społecznych: maj – sierpień 2011
"Złote Serce" dla ZUS–u
Fot. red
Przyszedł czas, by podsumować to, co wydarzyło się w naszym regionie w dziedzinie kultury, oświaty i sądownictwa oraz spraw społecznych od maja do sierpnia 2011 roku.

MAJ:

W Zamku Książ odbył się XXIII Festiwal Kwiatów i Sztuki. Organizatorem tradycyjnej imprezy jest Przedsiębiorstwo Zamek Książ. Festiwal Kwiatów i Sztuki to sztandarowa impreza Zamku Książ. Corocznie biorą w niej udział tysiące mieszkańców Wałbrzycha, ale nie tylko.

Kilkusetosobowa publiczność, piosenki, które wszyscy znamy, tańce, chóralne śpiewy i znakomici artyści – w hotelu Maria zagrał Kult.

Niecodzienny przebieg miały obchody Święta Konstytucji w Wałbrzychu. Po pierwsze, z powodu nagłego ataku zimy, po drugie uroczystość przybrała, jak za PRL–u, wymiar partyjno – państwowy.

Kierujący tirem na wałbrzyskich numerach mieszkaniec Czarnego Boru może mówić o cudzie. Wyszedł bez szwanku z tragicznego wypadku, w którym zginęły cztery osoby. On sam wyleciał przez przednią szybę swojego volvo.

W Sali Maksymiliana w Zamku Książ strażacy świętowali swój dzień. Jak co roku z okazji Dnia Strażaka, najbardziej wartościowi druhowie otrzymali awanse zawodowe oraz wyróżnienia i nagrody.

Za nami Giełda Kabaretowa Przewałka. Na scenie zaprezentował się m.in. kabaret Paranienormalni, który swoim występem przyćmił popisy wszystkich pozostałych kabaretów.

Tegoroczna Noc Muzeów odbywała się pod hasłem „Pan Samochodzik i tajemnice Pałacu Albertich”. Wałbrzyskie Muzeum odwiedziły setki mieszkańców naszego miasta. To już ósma edycja Nocy Muzeów, ale Wałbrzych wziął udział w tej akcji po raz trzeci.

Zakończyła się tegoroczna akcja „Bezpieczny Kierowca”. Kampanię po raz szósty przeprowadziła Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego wraz z fabryką Toyoty i innymi partnerami.

Zamek Grodno okupowali średniowieczni wojowie, ich białogłowy, rzemieślnicy, kupcy i spora, wciąż zmieniająca się grupa gości. Dwudniowa zabawa, mająca już siedmioletnią historię, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Majową imprezę przygotowują wspólnie Bractwo Rycerskie Zamku Grodno oraz Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Wałbrzyska radna Daniela Sprytula uhonorowana została Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Za nami Dni Boguszowa–Gorc. Setki mieszkańców miasta bawiło się przy muzyce zespołu Bayer Full oraz Urszuli.

Po raz XVII został zorganizowany Turniej Miast i Gmin Powiatu Wałbrzyskiego. Tym razem gospodarzem imprezy był Boguszów–Gorce. Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że triumfatorem jest gmina Szczawno-Zdrój, która w przyszłym roku zorganizuje XVIII edycję Turnieju Miast i Gmin Powiatu Wałbrzyskiego.

Na hipodromie w Książu trwała impreza pod nazwą „Pasja, przygoda, adrenalina”. Setki widzów mogły podziwiać sprawność służb mundurowych i ratowniczych, obejrzeć inscenizacje historyczne czy sprawdzić, jak wygląda wnętrze Rosomaka.

Leszek Świętalski, wójt Starych Bogaczowic, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Festyn zorganizowany na stadionie w Czarnym Borze okazał się wielkim organizacyjnym sukcesem. Ponad 1000 osób odwiedziło stadion i niemal wszyscy byli zachwyceni atmosferą panującą podczas imprezy.

CZERWIEC:

Po decyzji Ministra Środowiska delegalizującej Mo–Bruk, spółka odwołała się od tej decyzji, a Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Środowiska.

Tomasz Sikora, ikona polskiego biatlonu, odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej w Czarnym Borze.

Doszło do poważnego uszkodzenia mostu, a właściwie mostku przy ulicy Pocztowej w Wałbrzychu. Nikomu nic się nie stało, ale mostek praktycznie trzeba zbudować od nowa.

Gotyckie klimaty zagościły w wałbrzyskiej Tawernie 9 Fala. Wystąpił Closterkeller i był to kolejny świetny koncert w tym klubie.

Za nami finał konkursu „Wałbrzych ma talent”. Na scenie zaprezentowali się finaliści, którzy udowodnili, że posiadają już niebagatelne umiejętności i olbrzymi potencjał.

Wałbrzyska PWSZ skończyła dwanaście lat. Kolejne święto uczelni uświetnione zostało otwarciem nowoczesnej sali audytoryjnej – Auditorium Novum oraz uhonorowaniem ważnych dla uczelni osób. Budynek Audytorium Novum znajduje się przy ul. Piotra Skargi i od pozostałych budowli uczelnianego kompleksu odróżnia się zielonym kolorem i nowoczesną bryłą.

Za nami Festiwal Teatrów Ulicznych w Jedlinie Zdroju. Były spektakle obfitujące w różnorodność zarówno w sferze estetyczno – wizualnej, jak i znaczeniowej, charakteryzujące się swoistego rodzaju uniwersalizmem kulturowy.

LIPIEC:

Występy muzyczne i teatralne zdominowały tegoroczne obchody Święta Zdroju w Jedlinie. Inne atrakcje przegrały z pogodą.
Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko 21–letniemu Robertowi R. – mieszkańcowi wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu zarzuca 21-letniemu Robertowi R., że 12 grudnia 2010 roku dokonał zabójstwa przyjaciela swojej matki Wiesława C.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma nowego szefa. Został nim Andrzej Kosiór. Prezes Ireneusz Zarzecki podał się do dymisji i ta dymisja została przyjęta. Rada Nadzorcza powołała na to stanowisko, do czasu rozstrzygnięcia konkursu, Andrzeja Kosiora.

Wałbrzyski Rynek wypełniła grupa kilkudziesięciu harleyowców, którzy mieli swój zlot w Książu. Piękna pogoda i wspaniałe motocykle przyciągnęły także liczną publiczność.

Wielkie kukły, parada klaunów, mega – bańki i wiele innych atrakcji dla najmłodszych zaprezentowali artyści, biorący udział w wielkim pokazie Teatru Otwartego, który miał miejsce pod Galerią Victorią.

Zamknięta została droga prowadząca przez Pogorzałę w kierunku od Wałbrzycha do Świdnicy.

Przedstawiciele wałbrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odebrali „Złote Serce”. „Złote Serce” to wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom, które okazują dobre serce i wiele wrażliwości na cierpienie innych ludzi.

Rada Miasta podjęła uchwałę o nadaniu Tadeuszowi Skrężynie tytułu „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.

Inspektor Janusz Figiel, który przez ostatnie trzy lata pełnił funkcję komendanta Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, złożył rezygnację.

Przez kilkanaście minut nad Wałbrzychem szalała gwałtowna ulewa i burza. Kilkanaście minut obfitych opadów deszczu wystarczyło, by studzienki nie były w stanie odprowadzić nadmiernej ilości wody.

Najlepszy libero ostatniej siatkarskiej Ligi Światowej, wielokrotny mistrz i medalista mistrzostw Polski – Krzysztof Ignaczak - opowiadał w ratuszu o tym, jak funkcjonuje siatkówka w miastach, które zna.

Piłkarze wałbrzyskiego Górnika zaprezentowali się swoim kibicom na oficjalnym spotkaniu.

W pięknej scenerii Zamku Książ kilkadziesiąt par małżeńskich z Wałbrzycha obchodziło diamentowe oraz złote gody.

SIERPIEŃ:

W ogłoszonym przez Magazyn Turystyki Górskiej „N.p.m" II Rankingu Schronisk Górskich nasza ,,Andrzejówka" zdobyła 2. miejsce.

W Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim zakończył się V Festiwal Filmów Amatorskich „Biała Dama 2011”. I miejsce zajął i nagrodę w wysokości 600 zł otrzymał film pod tytułem „Zmierzch Melancholii” autorstwa Tomasza Musiała. Jurorzy przyznali również dwa wyróżnienia i nagrodę po 200 złotych dla laureatów filmów: „Przekraczając Siebie” Agniszki Opyt i Dominika Krawczyka oraz „Caesia & Ruben” Mikołaja Grzebieniaka 14 latka z Wałbrzycha.

Na wałbrzyskim Rynku dzieci i młodzież rywalizowali w II Mistrzostwach Wałbrzycha w grze w kapsle.

Za nami Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Disy.

Andrzej Kosiór jest pełniącym obowiązki prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Wcześniej w MPK zastąpił Ireneusza Zarzeckiego.

Na sesji rada miasta powołała Roberta Hadasia na stanowisko Skarbnika Gminy Wałbrzych.

W Wałbrzychu obchodzone były uroczystości związane z 31-leciem powstania NSZZ „Solidarność”.

Opracował PAW

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group